Nowy rok szkolny przyniesie zmiany w planach lekcji? MEiN pracuje nad nowym rozwiązaniem!

Justyna
Newsy
24.03.2023 19:40
Nowy rok szkolny przyniesie zmiany w planach lekcji? MEiN pracuje nad nowym rozwiązaniem!

Zdaniem ministra edukacji Przemysława Czarnka, uczniowie w szkołach są obciążeni przeładowaną podstawą programową. Jakie rozwiązanie tego problemu proponuje MEiN?

Duże obciążenie dla uczniów

Minister edukacji Przemysław Czarnek w trakcie audycji w Radiowej Jedynce zwrócił uwagę na problem jakim jest przeciążona podstawa programowa w polskich szkołach. Otóż jak sam przyznał, uczniowie spędzają w szkolnych ławkach zbyt dużo czasu i mają za dużo materiału do opanowania. Szczególnie szkoły podstawowe alarmują o problemach ze zbyt obszernym materiałem.

Faktem jest, że podstawa programowa jest przeładowana informacjami, które muszą znać i oponować uczniowie. W związku z tym spędzają w szkolnych ławach naprawdę sporo czasu. Często od rana do późnych godzin popołudniowych. Po powrocie do domu mają czas co najwyżej na krótki odpoczynek, po którym znów siadają do nauki. Muszą bowiem przygotować się do kolejnych zajęć i odrobić pracę domową.

Podstawa programowa zostanie odchudzona?

Zauważył to również minister edukacji, Przemysław Czarnek, który ma już nawet pomysł, jak temu zaradzić. W trakcie wspomnianej audycji odsłonił kulisy najnowszego projektu MEiN. Mówił:

„Przystąpiliśmy energicznie do prac zmierzających do odchudzenia podstawy programowej w rozmaitych obszarach. Trzy, cztery, może pięć godzin tygodniowo po to, by było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów”.

Szef resortu edukacji przyznał również, że tymi zmianami w programie nauczania zajmują się eksperci:

„po to, by dojść do sytuacji, w której – w perspektywie jakiegoś czasu – zmniejszyć obciążenia dla uczniów o kilka godzin tygodniowo".

Zmiany miałyby obejmować to, jakiego materiału będą uczyli się uczniowie, a także ile będą musieli umieć po każdym etapie edukacji (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła średnia). Nie wiadomo jednak, czy miałyby wejść w życie w przyszłym roku, a przede wszystkim, jakich przedmiotów będą one dotyczyć.

Potencjalne korzyści płynące ze zmian

Szef MEiN zakłada, że zmiany w plan zajęć dadzą uczniom nieco wolnego czasu i przestrzeni na inne aktywności. Jak sugeruje Przemysław Czarnek, zaoszczędzone godziny będą mogli przeznaczyć np. na skorzystanie z innego programu, którego pomysłodawcą jest resort edukacji. Mowa o „Poznaj Polskę", czyli programie wycieczek szkolnych do miejsc ważnych historycznie i kulturowo dla Polaków.

Co uważacie o nowym pomyśle ministra edukacji?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną