Warunki atmosferyczne w ostatnim czasie pozwoliły na cieszenie się piękną, słoneczną pogodą. Niestety końcówka marca zapowiada się mroźnie.
Aktualne warunki pogodowe
Najbliższe dni będą odpowiadać staropolskiemu przysłowiu w marcu jak w garncu. Dziś ( 24.03. 2023 r.) odczuwalna jest temperatura ok. 18 stopni Celsjusza niemal w całym kraju. Niestety słoneczna pogoda nie zostanie z nami na długo.
Już w przyszłym tygodniu czeka nas ogromne załamanie pogody. Od słonecznej aury nastąpi deszcz i śnieg. Co więcej, temperatura może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza. Na domiar złego synoptycy zapowiadają porywiste wiatry.
W nadchodzący weekend niebo stanie się pochmurne, jednak temperatura nadal będzie utrzymywać się na plusie. Miejscami na południu kraju mogą pojawić się opady deszczu, a w górach śniegu. Czekają nas również pierwsze wiosenne burze.
Załamanie pogody
Znaczne ochłodzenie nastąpi już od poniedziałku (27.03.2023 r.). W nocy temperatura spadnie poniżej 0,nawet do – 7 stopni Celsjusza. Lokalnie meteorolodzy przewidują opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu.
W ciągu dnia termometry wskażą od 4 do 8 stopni Celsjusza. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, na Pomorzu osiągnie prędkość do 70 km/h.
Nadejście wiosny
Meteorolodzy uspokajają, że powrót zimny będzie chwilowy. Już od czwartku (30.03.2023 r.) pogoda ma się poprawić i z dnia na dzień będzie coraz cieplej. Co więcej, synoptycy zapowiadają, że temperatura w nadchodzących miesiącach będzie wyższa niż w ubiegłych latach.
Termometry w poszczególnych miesiącach wskażą temperaturę:
- w kwietniu 19 –22 stopnie Celsjusza
- w maju 30 stopni Celsjusza
- w czerwcu 32 - 35 stopni Celsjusza
- w lipcu 33 - 35 stopni Celsjusza
Uwaga na przeziębienia
Tzw. okres przejściowy z nagłą zmianą pogody sprzyja przeziębieniom. Dlatego warto zadbać o odpowiedni ubiór. Eksperci zalecają ubieranie się na tzw. cebulkę, czyli nałożenia na siebie kilku warstw odzieży.
Ponadto lekarze podkreślają, że w czasie, gdy pogoda diametralnie się zmienia możemy odczuwać złe samopoczucie. Jest to związane z tzw. Meteopatią:
“Meteopatia (zwana również meteoropatią) to nadwrażliwość na zmiany pogody. Jest dosyć powszechna, ale nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej. Wciąż nie ma bowiem odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Wszystkiemu winien jest ponoć nasz „wewnętrzny zegar”” – doz.pl