Beko Europe (wcześniej Whirlpool) planuje masowe zwolnienia w polskich zakładach. Firma produkująca tutaj między innymi lodówki, kuchenki i komponenty plastikowe podjęła porozumienie dotyczące zwolnień grupowych. Poznaj szczegóły.
Beko zwolni 1800 osób
Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" przy Beko, w rozmowie z money.pl potwierdza, że firma osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące zakończenia działalności fabryki lodówek we Wrocławiu.
Wrocław jednak nie jest jedyny. Również w zakładzie w Łodzi, w którym produkuje się komponenty plastikowe, suszarki i kuchenki, dojdzie do zwolnień.
Pracę straci około 1800 pracowników. Nie zostaną oni jednak na lodzie.
Dlaczego Beko zamyka zakłady w Polsce?
Firma w swoim oficjalnym komunikacie wyjaśnia, że polskie zakłady produkcyjne, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczne straty finansowe.
Twierdzi, że "sytuacja stała się widoczna po szczegółowym przeglądzie strategicznym, rozpoczętym w kwietniu tego roku i wymaga podjęcia zdecydowanych działań, aby zapewnić długoterminową rentowność działalności firmy".
Porozumienie w sprawie odpraw
Związki zawodowe wraz z firmą doszły do porozumienia w sprawie odpraw dla pracowników, którzy zostaną zwolnieni.
Osoby ze stażem krótszym niż 10 lat dostaną jedną odprawę za każdy pełny rok stażu pracy oraz jedną dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki planowanej od 1 stycznia 2024 r. - informuje money.pl, powołując się na stanowisko zakładowej “Solidarności”.
Natomiast pracownicy z co najmniej 10-letnim stażem otrzymają 11 odpraw oraz dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia za każdy pełny rok powyżej 10 lat stażu pracy.
Jednorazową odprawę otrzymają natomiast pracownicy, którzy pracowali nieprzerwanie od listopada 2024 r. do kwietnia 2025 r., z nie więcej niż dwoma dniami zwolnienia lekarskiego miesięcznie.
Wynegocjowane odprawy są dobre, dużo wyższe niż w pierwotnej propozycji, premiują pracowników z długoletnim stażem pracy. Oprócz podstawowych odpraw, zakładają pakiet odszkodowań za każdy rok pracy - komentuje w rozmowie z money.pl Małgorzata Calińska-Mayer z wrocławskiej "Solidarności" i ekspert Europejskiej Rady Whirpoola.