Kto otrzyma zwrot podatku w ciągu 10 dni?

Agnieszka
Podatki
27.02.2023 9:54
Kto otrzyma zwrot podatku w ciągu 10 dni?

Od 15 lutego trwa w Polsce okres rozliczeniowy. Osoby, które liczą na zwrot podatku za 2022 rok, powinny złożyć deklarację podatkową jak najszybciej. Od terminu złożenia deklaracji zależy bowiem termin zwrotu nadpłaconego podatku na konto. Są jednak osoby, które mogą otrzymać zwrot nawet w ciągu 10 dni. Kto może liczyć na szybki zwrot podatku? Od czego to zależy?

Zwrot podatku za 2022 - terminy

Termin otrzymania zwrotu podatku zależy między innymi od daty złożenia deklaracji (im szybciej, tym lepiej), ale także od metody składania deklaracji:

  • Do 3 miesięcy - deklaracja złożona w formie papierowej. W przypadku zeznań wysłanych pocztą decyduje data stempla. 
  • Do 45 dni - deklaracja złożona online przez Twój e-PIT.
  • Do 30 dni - posiadacze Karty Dużej Rodziny.
  • W przypadku korekty termin nalicza się od początku.

Są jednak osoby, które mogą liczyć na zwrot podatku na konto już w ciągu 10 dni od złożenia deklaracji. Jakie to osoby?

Zwrot podatku w 10 dni

Osoby, które w tym roku składają deklarację PIT-37 mogą liczyć na szybki zwrot podatku, nawet do 10 dni - mówi zastępczyni szefa KAS Anna Chałupa. Ważne jednak, aby deklarację złożyć w formie elektronicznej przez Twój e-PIT. Wtedy zdecydowanie skracamy czas oczekiwania na zwrot.

,,Rozliczenie PIT w formie elektronicznej niesie za sobą szereg korzyści. Zwrot nadpłaconego podatku otrzymamy maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dzięki automatyzacji zwrotów nadpłaty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej, nawet do 10 dni. W ramach tegorocznych rozliczeń zwróciliśmy już podatnikom ponad 370 mln zł. To nadpłaty z 215 tys. złożonych deklaracji”.

System Auto Zwrot

Dzieje się tak z powodu wprowadzenia systemu Auto Zwrot, który oblicza i zwraca podatek automatycznie, bez udziału pracowników Urzędów Skarbowych w obsłudze naszych deklaracji PIT.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zwrotów nadpłat z PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT auto zwrot następuje jedynie do kwoty 5 tys. zł. Do tej samej kwoty udzielane są auto zwroty w podatku VAT. Jeśli kwota zwrotu przekracza 5 tys. zł, PIT zostanie rozpatrzony tradycyjnie. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną