Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Takiej zmiany w KRUS jeszcze nie było!

Justyna
Prawo
22.02.2023 13:29
Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Takiej zmiany w KRUS jeszcze nie było!

Emerytury rolnicze już niebawem czeka ważna zmiana. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jak to wpłynie na wysokość emerytur?

Zmiany w emeryturach rolniczych

Rada Ministrów przyjęła 20 grudnia projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. 13 stycznia uchwalił ją Sejm RP, natomiast Senat RP 9 lutego 2023 r. przyjął ustalenia bez poprawek.

Ostatni krok wykonał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który podpisał nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmieni się m.in. sposób waloryzacji emerytur z KRUS. Nowelizacja ma sprawić, że świadczenia wypłacane osobom z tej grupy zawodowej będą wyższe.

Kiedy zaczną obowiązywać?

Podpisana przez prezydenta w poniedziałek nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmian dotyczących definicji emerytury podstawowej i zasad waloryzacji świadczeń, które będą obowiązywały od 1 marca 2023 r.

Zmiana sposobu waloryzacji

Przede wszystkim zmieni się sposób waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych, a tym samym definicja emerytury podstawowej w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego. Obecnie kwoty emerytur z KRUS i ZUS różnią się na niekorzyść rolników. Dzięki zmianom, wysokość emerytury podstawowej zostanie powiązana z kwotą w wysokości 90 proc. najniższej emerytury ustalanej w powszechnym systemie emerytalnym ZUS. 

Zgodnie z tym emerytowany rolnik co miesiąc otrzyma świadczenie nie mniejsze niż najniższa emerytura wypłacana z ZUS. W 2023 roku będzie to nie mniej niż 1588,44 zł. Jeżeli świadczenie emerytalne rolnika jest obecnie niższe od najniższej emerytury ZUS, KRUS podwyższy emeryturę do wspomnianej kwoty z urzędu.

Dodatki do emerytury rolniczej

Kolejny istotny obszar zmian dotyczy wprowadzenia do systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych dodatku do emerytury rolniczej związanego z opłacaniem podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Dodatek będzię można uzyskać z tytułu:

  • prowadzenia, oprócz działalności rolniczej, dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Zgodnie z ustawą dodatek będzie ustalany w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.

Uprawnienia do rehabilitacji

Trzeci ważny obszar zmian dotyczy katalogu osób uprawnionych do rehabilitacji leczniczej przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Krąg uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ulegnie zawężeniu. Od teraz będą mogli z niej skorzystać jedynie członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej, z wyłączeniem małżonka (wdowy, wdowca) i rodziców zmarłego.

Kalkulator snu