2 tysiące co miesiąc przez 3 lata! Rządowe wsparcie dla kredytobiorców!

Martyna
Dofinansowania
26.02.2023 17:55
2 tysiące co miesiąc przez 3 lata! Rządowe wsparcie dla kredytobiorców!

Ministerstwo Finansów ogłosiło pomoc finansową dla osób, które spłacają kredyt. Kredytobiorcy mogą otrzymać nawet 2 tysiące złotych wypłacane przez 36 miesięcy. Wyjaśniamy co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie. 

Wsparcie finansowe 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców został utworzony, aby pomóc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Obecnie wiele osób posiada kredyt. Niestety rosnąca inflacja w kraju i kryzys gospodarczy spowodowały, że coraz ciężej sprostać spłatą rat. Jednak mało kto wie, że można złożyć wniosek o dodatek finansowy. 

Od początku funkcjonowania Funduszu, instytucja udzieliła wsparcia o łączną kwotę 591,4 mln zł. Według danych środki finansowe zostały przyznane na podstawie 9.960 zawartych umów.  

Kto może otrzymać dofinansowanie? 

Ubiegać się o dofinansowanie mogą osoby, które posiadają kredyt hipoteczny złotówkowy lub przyznany w innej walucie. Należy jednak spełniać określone warunki. Wsparcie może zostać przyznane, jeżeli: 

  • jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego 
  • rata przekracza połowę miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego 
  • miesięczny dochód pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu nie przekracza: 
  • w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego – dwukrotności kwoty wskazanej w ustawie o pomocy społecznej, 
  • w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego – iloczynu dwukrotności kwoty z ustawy o pomocy społecznej i liczby członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy 

Jeżeli Fundusz zatwierdzi wniosek kredytobiorcy to następnym krokiem jest spisanie umowy między kredytodawcą a kredytobiorcą. Pomoc będzie polegała na bezpośrednim przekazywaniu kredytodawcy przez BGK pieniędzy na spłatę kredytu mieszkaniowego. 

Maksymalnie wnioskodawca może otrzymać kwotę 2 tys. zł miesięcznie wypłacaną nawet przez 36 miesięcy. Daje to łącznie sumę 72 tys. zł.  

Aby uzyskać wsparcie, należy złożyć wniosek do swojego kredytodawcy.  

Ministerstwo finansów 

Obecnie z danych wynika, że 2,484 mln Polaków ma czynne umowy kredytowe. Dlatego dla wielu osób, z pewnością okaże się pomocne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. 

“Konsekwentnie wspieramy Polaków w spłacie kredytów hipotecznych. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to kolejne narzędzie obok tzw. wakacji kredytowych. Na koniec 2022 r. wakacjami objętych było już 1,05 mln kredytów hipotecznych, a pomocą w ramach FWK objętych zostało niemal 10 tys. umów kredytowych. W tych trudnych czasach Polacy mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa” – minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną