Popularny bank wstrzymuje oferowanie kredytów mieszkaniowych ze stawką WIBOR!

Martyna P.
Prawo
24.02.2023 9:22
Popularny bank wstrzymuje oferowanie kredytów mieszkaniowych ze stawką WIBOR!

Już trzeci bank w Polsce wstrzymuje oferowanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem. Opcja ta będzie niedostępna od 1 marca 2023. Wszystko za sprawą reformy wskaźników referencyjnych prowadzonej w Polsce. O jaki bank chodzi?

 

Bank Millennium rezygnuje z kredytów ze stawką WIBOR

Decyzję o zawieszeniu oferowania kredytów mieszkaniowych ze zmienną stopą ogłosił wcześniej bank ING oraz BNP Paribas. Teraz o takiej samej decyzji poinformował bank Millennium.

W komunikacie podano, że w ofercie baku pozostają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym przez pięć pierwszych lat.

Bank Millennium podał także informacje, że obecnie trwają pracę nad tworzeniem nowej oferty kredytu hipotecznego opartego o wskaźnik WIRON.  

Po wdrożeniu zmian nie będzie możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego ze zmienną stopą opartą na wskaźniku WIBOR.  

Bank poinformował także w komunikacie, że planuje wdrożenie zmian, zgodnie z którymi bufor na ryzyko zmiany oprocentowania dla kredytów hipotecznych zostanie zmniejszony do 2,5 pkt proc.

WIBOR zostanie zastąpiony przez WIRON

Powodem podjęcia takich kroków jest prowadzona w Polsce reforma wskaźników referencyjnych. Jej efektem będzie zniknięcie stawki WIBOR do 2025 toku. Dodajmy, że na tej stawce opiera się większość kredytów hipotecznych Polaków.

Według ekspertów najlepszym wyborem będzie WIRON ( Warsaw Interest Rate Overnight). Wskaźnik ten jest obliczany przez GPW Benchmark na podstawie transakcji depozytowych podmiotów.

Obecnie banki wdrażają nowe procedury, aby móc pracować na nowej stawce WIRON.  

“Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight  [...] Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu” – Mateusz Morawiecki zapowiadał już w zeszłym roku.

Dzięki temu raty kredytów spadną, a zatem spadną też nieco marże banków.

 

Zdjęcie Popularny bank wstrzymuje oferowanie kredytów mieszkaniowych ze stawką WIBOR! #1

 

O wskaźniku WIBOR

Na wysokość należności kredytów mają wpływ: marże banku oraz wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate ). Wskaźnik ten to wysokość oprocentowania na rynku międzybankowym, na którą instytucje umawiają się, aby udzielać sobie wzajemnie pożyczek.

Według kredytobiorców wskaźnik WIBOR jest niekorzystny, ponieważ źle określa rzeczywistą wartość pieniądza. Coraz większe oprocentowanie powoduje, że wiele osób boryka się z problemem spłaty zaciągniętego kredytu.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną