Lampy UV uszkadzają DNA komórek! Mogą prowadzić do rozwoju nowotworu!

Martyna P.
Zdrowie
03.02.2023 10:55
Lampy UV uszkadzają DNA komórek! Mogą prowadzić do rozwoju nowotworu!

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu dokonali przełomowych badań, które wskazują, że lampy UV mogą prowadzić do rozwoju nowotworu. Szczegółowe wnioski opublikowali na łamach czasopisma „Nature”. Dziś przybliżymy ten temat.  

 

Promieniowanie UV niszczy komórki!

Już kilka lat temu pojawiły się przypuszczenia, że lampy wykorzystywane do manicure hybrydowego/żelowego mogą zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Dan Diego i Piitsburgu potwierdzają te przypuszczenia. Wskazują one na bezpośredni związek między promieniowaniem lamp do manicure hybrydowego a zachorowalnością na nowotwór.

Okazuje się, że promieniowanie ultrafioletowe z lamp uszkadza DNA komórek. W rezultacie dochodzi do obumierania komórek i wzrostu ryzyka zachorowania.

Badania dowodzą, że wspomniane promieniowanie prowadzi do nieodwracalnych mutacji w ludzkich komórkach. Pośrednio może być to związane z rozwojem nowotworu.

 

Lampy UV mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu!

Naukowcy poddali badaniom ludzkie komórki oraz komórki myszy. Były one wystawione na ekspozycję światła UV.

We wnioskach wskazano, że po 20 minutach wystawienia na promieniowanie 20-30% komórek umarło. Natomiast po trzech dwudziestominutowych sesjach obumarło aż 65-70% komórek.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu uważają, że ma to związek z zachorowalnością na raka.

„Zalecałabym ludziom, aby ważyli ryzyko, rozumieli jakie to (promieniowanie) ma działanie. Uszkodzenia występują na poziomie DNA. Nie wiemy, czy (promieniowanie) nie jest rakotwórcze” – zakomunikowała Maria Zhivagui z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która jest współautorką badań.

Oczywiście wyniki badań nie potwierdzają w 100% tezy, że promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane podczas manicure hybrydowego/żelowego prowadzi do nowotworów. Naukowcy wskazują, że może zwiększać ryzyko zachorować i niszczy DNA komórek.

 

Zdjęcie Badania naukowców: Lampy UV uszkadzają DNA komórek! Mogą prowadzić do rozwoju nowotworu! #1

Załóż rękawiczki i wsmaruj filtr!

Specjaliści apelują o rozwagę co do częstotliwości wykonywania zabiegów z użyciem lampy UV.

Sugerują, aby przed zabiegiem manicure posmarować ręce kremem z filtrem.

Innym rozwiązaniem jest założenie na czas zabiegu rękawiczek bez palców.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną