Nowy obowiązek dla kupujących mieszkanie!

Martyna P.

Prawo

20.01.2023 10:24

Nowy obowiązek dla kupujących mieszkanie!

Już niebawem pojawi się nowy obowiązek dla osób kupujących mieszkania. Szczegóły przybliżyło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sprawa dotyczy ograniczenia nabywania lokali. Projekt ustawy został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Oświadczenie w obecności notariusza

O szczegółach tej sprawy poinformowała Polska Agencja Prasowa po odbyciu wywiadu z Resortem Rozwoju.

Nowe przepisy mają ograniczyć hurtowe skupowanie mieszkań. Wszystko za sprawą projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych, który trafił już do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Resort wysłał projekt ustawy ograniczającej możliwość skupowania mieszkań m.in. przez zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Po wdrożeniu zmian, w obecności notariusza konieczne będzie składanie oświadczenia. Trzeba będzie oświadczyć, że w ciągu ostatniego roku nie doszło do zakupu mieszkania.

Oświadczenie u notariusza będzie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.

"Projekt ustawy o ograniczeniu w nabywaniu lokali stanowi odpowiedź na problem tzw. „hurtowych” zakupów mieszkań, które mogą ograniczać możliwość zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych przez obywateli" - wyjaśnił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Zdjęcie Zakup mieszkania: Nowy obowiązek u notariusza! #1

Tylko jedno mieszkanie na rok

Nowe przepisy zakładają, że instytucje, fundusze inwestycyjne, oraz indywidualni inwestorzy posiadający co najmniej 5 lokali będą mogli kupić tylko jedno mieszkanie na rok.

Aby nie podlegać reżimowi ustawy, będzie można zakupić lokal mieszkalny raz na 12 miesięcy.

Warto dodać, że projekt ustawy nie zakłada nabywania domów jednorodzinnych.

Rzeczpospolita podaje, że ograniczenie w nabywaniu mieszkań nie będzie jednak dotyczyło dziedziczenia, darowizny, wejścia w posiadanie lokalu wskutek wyroku sądowego, odwróconej hipoteki.

Wyższy podatek powyżej 5 mieszkań

Projekt ustawy zakłada również, że osoba, która kupi szóste lub kolejne mieszkanie będzie zobowiązana do zapłacenia wyższego podatku od czynności cywilnoprawnych (6%).

Okazuje się, że projekt ustawy zakłada także rozwiązania, które uniemożliwią omijanie przepisów poprzez darowizny.