Ulga na internet 2022. Dla kogo? Można odliczyć nawet 1520 zł!

Agnieszka

Newsy

21.02.2022 9:28

Ulga na internet 2022. Dla kogo? Można odliczyć nawet 1520 zł!

Nadszedł czas rozliczenia PIT za 2021. Warto więc pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Jedną z takich ulg jest ulga na internet. Kto może z niej skorzystać? Ile wynosi ulga na internet w 2022 roku?

Zdjęcie Ulga na internet 2022. Dla kogo? Można odliczyć nawet 1520 zł! #1

Zdecydowana większość Polaków każdego dnia korzysta z internetu. Okazuje się, że rachunki za internet możemy odliczyć od podatku. Za internet można odliczyć nawet 1520 zł w przypadku małżeństw! Jeśli nie mamy małżonka ulga wynosi o połowę mniej - 760 zł.

Kto może odliczyć od podatku ulgę na internet?

Popularna ulga na internet przysługuje osobom, które rozliczają się za pomocą:

  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

 

Warto jednak pamiętać, że z ulgi możemy skorzystać tylko dwa lata z rzędu. Lata te muszą następować po sobie. Z ulgi na internet możemy więc skorzystać tylko wtedy, gdy korzystamy z niej pierwszy raz lub skorzystaliśmy z niej rok wcześniej.

 

Jak uzyskać ulgę na internet?

Aby odliczyć koszty rachunków za internet od podatku, należy przy rozliczeniu wypełnić PIT-0.

 Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Konieczne jest też udokumentowanie wydatków poniesionych na internet. Rachunki muszą zawierać dane odbiorcy (kupującego), dane sprzedawcy usług, rodzaj usługi i kwotę do zapłaty.

Odliczyć od podatku można także internet, z którego korzystamy w telefonie, a nawet w kafejce internetowej. Konieczne jest jednak udokumentowanie poniesionych na ten cel kosztów. 

Podobnie jest w przypadku posiadania pakietu usług, na przykład telewizji i internetu. W tym przypadku wpisujemy jedynie dokładną kwotę kosztów przeznaczonych na internet. Takie informacje znajdziemy na umowie zawartej z dostawcą usług.