Dobrowolny ZUS dla firm? To możliwe!

Justyna

Prawo

16.01.2023 21:34

Dobrowolny ZUS dla firm? To możliwe!

Ostatnie lata nie były najlepsze dla polskiej gospodarki. Pandemia, szalejąca inflacja i galopujące ceny mocno odbiły się na kondycji biznesu. Jako jedno z rozwiązań, które mogłoby poprawić sytuację polskich firm, wskazuje się  wprowadzeniu dobrowolnych składek ZUS.

Składki ZUS

Przedsiębiorca ma obowiązek opłacać co miesiąc ryczałtową składkę na ubezpieczenie społeczne bez względu na uzyskany wynik finansowy. Nie zwalnia z tego obowiązku ani strata ani niski dochód.

Kluczową wadą jest to, że system ani nie zapewnia adekwatnej wysokości świadczeń dla przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, ani tym bardziej nie oferuje wsparcia. Niejednokrotnie wręcz pogrąża tych, którym się nie powiodło, dodatkowo nastręczając problemów z wywiązywaniem się z zobowiązań.

Potrzeba zmian

Zgodnie z komunikatem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza, ryczałtowy ZUS wpędza wielu przedsiębiorców w długi, wyrzuca do szarej strefy oraz uniemożliwia powstawanie nowych firm np. startupów których cechą jest długoletnia praca bez większych dochodów.

W związku ze wspomnianymi zastrzeżeniami rzecznik proponuje zmiany, polegające na wprowadzeniu dobrowolności opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne przy zachowaniu obowiązku składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem doprowadzi to do pobudzenia przedsiębiorczości, zapobiegnie nieszczęściu wielu polskich rodzin, które system wpędza w zadłużenie, a także pozwoli na zbudowanie przewagi konkurencyjnej Polski w UE w obszarze warunków prowadzenia biznesu.

Wzór niemiecki

W krótkiej perspektywie, jeśli przedsiębiorcy będą się rozwijać, będą zatrudniali pracowników, od wynagrodzeń których będą płacone składki. Ponadto, wyjście przedsiębiorców z szarej strefy na skutek braku obowiązków składkowych spowoduje wzrost dochodów z PIT i składki zdrowotnej.

Rzecznik MŚP wskazał również, że w Niemczech, zrujnowanych po roku 1945, wprowadzono dobrowolność w opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy. Obecnie niemiecka gospodarka jest najsilniejszą w Europie i jedną z silniejszych w świecie.

Zdania są podzielone

Temat dobrowolnego ZUS-u pojawił się już w 2019 r. i był jedną z deklaracji przedwyborczych PSL. Niedawno wniosek do Sejmu o procedowanie ustawy o dobrowolnym ZUS dla przedsiębiorców złożyli posłowie Koalicji Polskiej PSL-UED-Konserwatyści. Zyskał on aprobatę wielu przedsiębiorców.

Jednak zdaniem części ekspertów, dobrowolność składek jest sprzeczna z fundamentalną zasadą ubezpieczeń społecznych i tylko państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń na korzystnych warunkach. Sceptyczny wobec pomysłu Koalicji Polskiej jest także obecny rząd.