Nadchodzi podatek katastralny! Na czym polega?

Martyna
Podatki
15.01.2023 10:04
Nadchodzi podatek katastralny! Na czym polega?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że podatek katastralny może zostać wprowadzony jeszcze w 2023 r. Jest to związane ze stale rosnącymi kosztami nieruchomości w kraju. Wyjaśniamy co może się zmienić.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Z roku na rok można zaobserwować wzrost cen za nieruchomości w Polsce. Jest to szczególnie widocznie od 2020 r., gdy pojawiła się pandemia koronawirusa, która spowodował kryzys gospodarczy. Obecnie inflacja w kraju wynosi 17,4%. Taka sytuacja powoduje, że większość Polaków na wynajem i kupno mieszkania nie stać. Jak wynika z danych:

„Porównując stawki rok do roku, mamy do czynienia ze wzrostem rzędu 8,89 proc., bowiem we wrześniu 2021 odnotowaliśmy średnią cenę ofertową m kw. Na poziomie 6617 zł, a w tym samym miesiącu bieżącego roku – 7205 zł. Natomiast w ujęciu miesięcznym sierpień-wrzesień 2022 ceny spadły -0,24 proc” - morizon.pl

Podatek katastralny

Obserwując tragiczna sytuację na rynku nieruchomości władze zastanawiają się nad wprowadzeniem podatku katastralnego. Jest on pobierany od wartości katastralnej nieruchomości, a wysokość jest uzależniona od wartości mieszkaniu lub domu. Wartość jest szacowana okresowo podczas powszechnej transakcji. Warto podkreślić, że im cenniejsza nieruchomość, tym więcej podatku trzeba będzie zapłacić.

Rząd podkreśla, że wprowadzenie podatku mogłoby rozwiązać sytuację, w której zagraniczne fundusze kupują po kilkaset mieszkań i ceny automatycznie wzrastają.

Premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na ten temat:

„Myślimy tylko i wyłącznie o nałożeniu opłat powyżej kilku mieszkań kupowanych przez tego samego inwestora. Jeżeli ktoś kupił już 7 czy 8 mieszkań, to też należy się przyglądnąć temu, bo to znaczy, że jest to osoba zamożniejsza” – mówił premier dla RMF FM

Ile wynosi podatek katastralny?

Co roku właściciele nieruchomości muszą płacić pewien procent ich wartości. Przykładowo, jeżeli wartość nieruchomości wynosi 100 tys. zł, a stawka podatku 1% to co roku właściciel będzie musiał zapłacić 1000 zł podatku katastralnego.

Kiedy zostanie wprowadzony podatek?

Podniesienie stóp procentowych spowodowało, że coraz mniej osób może otrzymać kredyt hipoteczny. Wprowadzony podatek być może poprawiłby sytuację na rynku nieruchomości w Polsce.

Część osób jednak uważa, że tego typu działanie byłoby ingerencją w wolność gospodarczą. Obecnie trwają dyskusje na ten temat. Być może podatek katastralny zostanie wprowadzony jeszcze w 2023 roku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną