Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie!

Martyna P.
Podatki
15.11.2023 8:50
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie!

Konfederacja stworzyła ustawę, która zakłada spore zmiany związane ze składkami ZUS. Przeciwnicy patrzą na nowe przepisy z niepokojem. 

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa Konfederacji zakłada stopniową likwidację obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Partia dąży do wprowadzenia dobrowolnych składek dla przedsiębiorców.

W pierwszym roku od wdrożenia przepisów dobrowolność dotyczyłaby mikro przedsiębiorców. W kolejny roku zmiany objęłyby małych i średnich przedsiębiorców. Projekt nowelizacji ustawy został złożony w Sejmie.

Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

Zdjęcie Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie! #1

Ucisk finansowy dla przedsiębiorców

Pomysłodawcy uważają, że składki ZUS i składki zdrowotne są bardzo obciążające dla małych firm. Podkreślają, że często są przyczyną bankructwa. Konfederacja uważa, że przedsiębiorcy powinni mieć wybór, czy korzystać z ubezpieczenia emerytalnego w ZUS, czy oszczędzać gdzie indziej.

W uzasadnieniu można przeczytać, że rząd rzuca kłody pod nogi najbardziej pracowitym i przedsiębiorczym Polakom.

„Każdy pracujący Polak oddaje przeciętnie państwu około 40% swoich dochodów w formie PIT, składek na ZUS i składek na NFZ. Następnie płaci VAT, akcyzę oraz różne parapodatki, w wyniku czego ponad połowa dochodów pracującej części społeczeństwa trafia w ręce polityków i biurokratów” - czytamy w uzasadnieniu na oficjalnej stronie Konfederacji.

Politycy podkreślają, że składki ZUS dla przedsiębiorców łącznie ze składką zdrowotną wyniosą w 2024 roku ponad 2000 złotych  miesięcznie.

„[...] W zamian za te wszystkie daniny otrzymujemy wizję głodowych emerytur, niewydolny system ochrony zdrowia i niedostosowaną do potrzeb rynku pracy edukację” - twierdzą politycy.

Politycy zaznaczyli, że pieniądze z danin są w rozrastającą się biurokrację i przeznaczane na wydatki socjalne.

Członkowie Konfederacji opublikowali badania Instytutu Badawczego IPC z 2019 roku. Wynika z nich, że 45% przedsiębiorców chciałoby zrezygnować z opłacania składek na ubezpieczenie.

Dodajmy, że partia złożyła także projekt ustawy kwoty wolnej od podatku- 60 tysięcy złotych.

Problem z wypłacaniem świadczeń

Przeciwnicy nowelizacji przepisów uważają, że nowe przepisy będą problemem dla całego systemu. ZUS, który będzie pozbawiony składek około 2 mln jednoosobowych działalności gospodarczych będzie miał trudności z wypłaceniem świadczeń obecnym emerytom.

Prof. Uścińska podkreśliła, że zmiany będą wiązać się z brakiem świadczeń dla przyszłych seniorów,

Kluczowe Punkty
  • Konfederacja zaproponowała ustawę zmieniającą składki ZUS dla przedsiębiorców na dobrowolne.
  • Zmiany wprowadzałyby się stopniowo, począwszy od mikro przedsiębiorców w pierwszym roku, małych i średnich w drugim.
  • Składki ZUS i zdrowotne są, zdaniem Konfederacji, obciążające dla małych firm i często stanowią przyczynę bankructwa.
  • Konfederacja argumentuje, że przedsiębiorcy powinni mieć wybór, czy korzystać z ubezpieczenia emerytalnego w ZUS, czy oszczędzać gdzie indziej.
  • Przeciwnicy nowelizacji przepisów uważają, że nowe przepisy będą problemem dla całego systemu i mogą spowodować trudności z wypłaceniem świadczeń obecnym emerytom.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną