Zmiany w składce zdrowotnej! Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców

Patrycja

Newsy

21.07.2022 12:54

Zmiany w składce zdrowotnej! Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców

Niższy podatek i składka zdrowotna ryczałtowców to nowa propozycja ZUS-u. Zmiany wchodzą w życie przy obliczaniu podatku za czerwiec, a więc w rozliczeniu już od 20 lipca! Dowiedz się więcej na ten temat!

Zdjęcie Zmiany w składce zdrowotnej! Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców #1

Zmiany w Polskim Ładzie wywołały szereg wątpliwości

Zmiany w Polskim Ładzie, które weszły w życie 1 lipca, były korzystne dla przedsiębiorców, jednak wywołały kolejne wątpliwości. Chodziło o składki zdrowotne i związaną z nimi ulgę, która pozwala odliczać od przychodu połowę składek.

ZUS jeszcze na początku lipca udzielał informacji, że nowa ulga, wprowadzona w ramach zmian w Polskim Ładzie, w żaden sposób nie ma wpływu na przychód, a w związku z tym na wysokość składki zdrowotnej. Jednak kilka dni temu ZUS zmienił zdanie i to na korzyść niektórych przedsiębiorców.

ZUS zmienił zdanie w kwestii składki zdrowotnej dla ryczałtowców

Jak informuje „Rzeczpospolita”, 14 lipca ZUS zmienił zdanie w sprawie składki zdrowotnej u przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Przy odliczeniu składki od przychodu jej wysokość może zmaleć.

Na podstawie informacji otrzymanej z infolinii ZUS, portal rp.pl informuje:

„Ryczałtowiec może odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Od tego pomniejszonego przychodu uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej. (…) Ulga weszła 1 lipca, ale odliczyć można też składki zdrowotne zapłacone w pierwszej połowie roku. Już przy obliczaniu podatku za czerwiec, który należy odprowadzić do 20 lipca.”

Składka zdrowotna u ryczałtowców

Ryczałtowcy płacą stałą składkę, a jej wysokość jest zależna od wysokości ich rocznych przychodów. Stawki wyglądają następująco: jeśli roczny przychód, pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, wynosi powyżej 300 tysięcy złotych, składka zdrowotna wynosi 1007,81 zł miesięcznie. Jeśli przychód wynosi do 60 tys. zł- ryczałtowiec płaci składkę w wysokości 335,94 zł, jeśli jest między 60 a 300 tys. zł – płaci 559,89 zł.

Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców!

Zmiany ogłoszone przez ZUS to dobra wiadomość dla osób, które jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki temu mogą odliczać połowę składek zdrowotnych od przychodu. Chodzi nie tylko o składki płacone za przedsiębiorcę, ale także osoby współpracujące - małżonka, rodziców lub dzieci.