Czopki czy syrop przeciwgorączkowy? Co lepsza i skuteczniejsze?

Patrycja
Zdrowie
04.01.2023 13:49
Czopki czy syrop przeciwgorączkowy? Co lepsza i skuteczniejsze?

Gorączka u dziecka zawsze wzbudza niepokój wśród rodziców. Temperatura może pojawić się w przebiegu infekcji, przy ząbkowaniu lub po szczepieniu. Niezależnie od tego co jest przyczyną podwyższonej temperatury ciała, jako rodzice mamy obowiązek wiedzieć jak sobie z nią radzić i jaki preparat wybrać. Dziś odpowiemy sobie na pytanie jaką postać leku najlepiej wybrać: czopki czy syrop?

Gorączka

Gorączką potocznie nazywamy temperaturę ciała, która przekracza ustaloną normę. Jest to normalna reakcja układu odpornościowego, dlatego przy delikatnie podwyższonej temperaturze nie należy wpadać w panikę. Za gorączkę wymagającą sięgnięcia po leki obniżające temperaturę uznaje się dopiero cyfry powyżej 38 stopni Celsjusza.

Kiedy walczyć z gorączką?

Książkowo powinniśmy rozpocząć walkę z gorączką dopiero, kiedy temperatura ciała naszego dziecka przekroczy 38 stopni Celsjusza. Jednak w praktyce wszystko zależy od tego jak czuje się nasza pociecha i jaka jest reakcja organizmu na podwyższoną temperaturę. Jeśli dziecko jest marudne, płaczliwe i źle się czuje, możemy  mu podać leki przeciwgorączkowe nawet przy temperaturze 37 stopni Celsjusza.

Zdjęcie Czopki czy syrop przeciwgorączkowy? Co lepsza u skuteczniejsze? #1

Leki przeciwgorączkowe

Do najbardziej popularnych leków przeciwgorączkowych stosowanych u dzieci należą paracetamol i ibuprofen. Rekomendacją towarzystw naukowych jako lek pierwszego wyboru jest paracetamol. Jest to preparat, który jako jedyny możemy podać dziecku od pierwszych dni życia. W pierwszej kolejności sięgamy po paracetamol, bo zawsze zaczynamy od leku najbezpieczniejszego i najskuteczniejszego w najmniejszych dawkach. Chociaż paracetamol jest uważany za dobrze tolerowany i skuteczny lek to czasami może zawieźć, wtedy należy sięgnąć po ibuprofen. Jeśli podawanie paracetamolu nie przyniosło oczekiwanego rezultatu możemy podać maluchowi ibuprofen, który dodatkowo posiada działanie przeciwzapalne, pamiętać jednak musimy, by zachować odstęp pomiędzy tymi preparatami – conajmniej 6 godzinny. Chociaż ibuprofen jest najmniej szkodliwy (z dostępnych NLPZ) dla błony śluzowej żołądka, nerek i układu krzepnięcia to nie podaje się go dzieciom przed 3 miesiącem życia. Ibuprofenu nie podajemy także, jeśli gorączka czy dolegliwości bólowe pojawiły się w przebiegu ospy.

Jeśli gorączka szybko wzrasta możemy rozważyć naprzemienne stosowanie obu preparatów leczniczych: Ibuprofenu i paracetamolu. Podczas stosowania takiej metody trzymamy się schematu: ibuprofen co 8 godzin, a pomiędzy dawkami w odstępach 4-6 godzinnych paracetamol.

W uzasadnionych przypadkach można podać dziecku ibuprofen i paracetamol jednocześnie. Jednak o takim dawkowaniu leku powinien zadecydować lekarz, na własna rękę nie należy podawać dziecku tych leków jednocześnie.

Postać leku

Jeśli chodzi o leki przeciwgorączkowe dla dzieci to mam do wyboru kilka postaci: syropy, mocniej stężone roztwory doustne i czopki. Najlepiej mieć w domu jedno (syrop lub roztwór) i drugie (czopki), ponieważ nigdy nie możemy być pewni co będzie nam potrzebne.

Czopki

Czopki sprawdzają się w sytuacjach, kiedy nasze dziecko:

 • jeszcze nic nie jadło, preparatów doustnych, zwłaszcza ibuprofenu nie należy podawać na czczo
 • jest podenerwowane i płacze (ryzyko zachłyśnięcia się zawiesiną)
 • ma trudności z połykaniem
 • wymiotuje lub zwymiotuje podany już lek doustny
 • boli gardło
 • ma podrażnione od płaczu gardło
 • ma zapalenie krtani i trudno mu przełykać
 • śpi i nie chcemy go budzić
 • maluch odmawia przyjmowania jakiegokolwiek preparatu doustnego

Ciekawostki

Czopki działają szybciej od syropu jednak różnica nie jest spektakularna, wbrew powszechnie panującej opinii. W przypadku Ibuprofenu szybkość wchłaniania jest porównywalna z czopka i z syropu. W przypadku podania Ibuprofenu w czopku omijamy przewód pokarmowy i go nie drażnimy.  Z kolei paracetamol to substancja, która mimo iż dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego to ciężko uwalnia się z masy czopkowej. Czopki są łatwe i bezpieczne w stosowaniu ponieważ nie musimy sami odmierzać i obliczać dawki. Jednak pomimo tego, że mamy gotowy preparat to ta postać leku jest bardzo często źle stosowana – tzn. czopek jest dzielony co jest podstawowym błędem.

Zdjęcie Czopki czy syrop przeciwgorączkowy? Co lepsza u skuteczniejsze? #2

Syrop i zawiesina

Preferowaną postacią leku przeciwgorączkowego jest forma doustna. Sprawdza się najlepiej kiedy dziecko:

 • jest już na tyle duże, że oponuje przy podawaniu czopków
 • w przypadku czopków nie ma odpowiedniej dawki dla naszego malucha (a czopków nie dzielimy!)
 • ma tendencję do luźnych stolców
 • oddaje stolec często
 • ma biegunkę
 • oddaje stolec zaraz po podaniu czopka

Ciekawostki

W aptekach znajdziemy syropy, które są dobrze tolerowane przez maluchy, ponieważ maja dodatki poprawiające ich nieprzyjemny smak. Są jednak maluchy, które odmawiają przyjmowania jakichkolwiek leków, w ich przypadku najlepiej sięgnąć po mocno skoncentrowane roztwory doustne. Zwłaszcza w przypadku preparatów z paracetamolem warto sięgnąć po te najbardziej stężone. Jeśli chodzi o drażniący przewód pokarmowy ibuprofen - bezwzględnie nie należy podawać go dziecku na czczo i w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wtedy czopek jest najlepszym rozwiązaniem.

Zdjęcie Czopki czy syrop przeciwgorączkowy? Co lepsza u skuteczniejsze? #3

Domowe sposoby walki z gorączką

 • Plasterki chłodzące

Chłodzące plasterki na czoło nie obniżają gorączki, ale na pewno przyniosą ulgę rozgranemu maluchowi.

 • Kąpiel w letniej wodzie i chłodne okłady

Kąpiel w chłodniejszej wodzie pomoże obniżyć temperaturę ciała. Pamiętajmy jednak, że temperatura wody nie powinna być dużo niższą niż prawidłowa temperatura ciała, czyli 36,6 stopni Celsjusza. W przypadku okładów możemy pokusić się troszeczkę niższą temperaturę.

 • Herbata z lipy z miodem i malinami

Herbatka z lipy z dodatkiem miodu i malin będzie działała napotnie. Preparaty naturalne powinny być jednak tylko dodatkiem jeśli mamy doczynienia z wysoką gorączką.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną