Jakie badania zalecają zrobić lekarze w 2023 r.? Przedstawiamy, które z nich warto wykonać.

Martyna

Zdrowie

03.01.2023 17:10

Jakie badania zalecają zrobić lekarze w 2023 r.? Przedstawiamy, które z nich warto wykonać.

Wiele osób jako postanowienie noworoczne postanawia zadbać o swoje zdrowie. W biegu dnia codziennego często zapominamy jak ważne są regularne badania zdrowotne. Jak wynika ze statystyk to właśnie dzięki nim lekarze mogą zareagować w odpowiednim czasie w przypadku ewentualnej choroby. Przedstawiamy jakie badania warto zrobić w 2023 r.

Statystyki

Świadomość regularnych badań zdrowotnych powinna być na wysokim poziomie w Polsce. Lekarze oraz media podkreślają ich znaczenie. Wiele z nich może przyczynić się do szybkiego wykrycia choroby, a wtedy będzie można podjąć odpowiednie leczenie. Niestety według danych:

„Jeszcze 2 lata temu ponad 80 proc. Polaków deklarowała w badaniu NFZ, że dba o zdrowie. Najnowsze dane pokazują jednak, że to nie do końca prawda, bo aż 43 proc. z nas bada się rzadziej niż jeden raz w roku.” mediaupacjenta.pl

Najważniejsze badania

Morfologia krwi

Badanie to jest uważane przez specjalistów za jedno z najważniejszych. Wykonuje się je poprzez pobranie 5 ml krwi, która jest analizowana. Na tej podstawie można wykryć u pacjentów początki nowotworów:

  •  hematoonkologicznych
  •  krwi
  •  układu limfatycznego
  •  układu odpornościowego

Tego typu badania są szczególnie ważne dla osób po 40 roku życia. W Polsce istnieje program Profilaktyka 40+ w ramach której można wykonać morfologię, a także badanie moczu, stężenia glukozy we krwi i poziomu kreatyniny.

Mammografia

Jest badaniem w ramach profilaktyki raka piersi. Według lekarzy:

Pierwsze badanie mammograficzne powinno być wykonane po ukończeniu 40 lat. Zdjęcie obu piersi powinno być robione co dwa lata. Po 50. Roku życia należy wykonywać mammografię co rok.” – medonet.pl

Cytologia

Jest badaniem ginekologicznym polegającym na pobraniu rozmazów z pochwowej części szyjki macicy. Pozwala ono na wykrycie wczesnej postaci raka szyjki macicy. Lekarze zalecają, aby:

„Pierwszą cytologię powinno się wykonać nie później niż po ukończeniu 25. Roku życia lub nie później niż po upływie 3 lat od rozpoczęcia współżycia.” medistore.com.pl

Tomografia płuc

Badanie służy do oceny miąższu organu. Umożliwia wykrycie zmian nowotworowych w przypadku ewentualnej choroby. Tomografie zaleca się przede wszystkim osobom, które palą papierosy.

Być może rozpoczęcie nowego roku sprawi, że coraz więcej osób zadba o swoje zdrowie i zacznie się regularnie badać.