Jak zbić gorączkę? Jak zrobić kompres, aby zbić temperaturę?

Patrycja

Zdrowie

02.01.2021 13:16

Jak zbić gorączkę? Jak zrobić kompres, aby zbić temperaturę?

Kompresy i okłady są domowymi i naturalnymi sposobami na zbicie temperatury. Są to sprawdzone i skuteczne narzędzia w walce z gorączką. Jak i kiedy prawidłowo schładzać w ten sposób ciało?

 

Zdjęcie Jak zrobić prawidłowo kompres, aby zbić temperaturę #1

Domowe i naturalne sposoby na zbicie gorączki są skuteczne i bezpieczne. Jeśli tylko prawidłowo z nich korzystamy, to śmiało mogą zastąpić leki. Nie należy jednak sięgać po nie natychmiast, ponieważ mogą zakłócić pracę systemu immunologicznego. Jeśli jednak gorączka rośnie i przekracza 38 stopni, trzeba zacząć ją obniżać.

 

Okłady

W walce z gorączką pomocne okazują się zimne okłady na łydki. Do ich zrobienia potrzebujemy jedynie zimnej wody i ręczników. Ręczniki moczymy w zimnej wodzie, wyciskamy jej nadmiar i okładamy nimi dokładnie nogi wokół łydek. Następnie mokre ręczniki owijamy suchymi. W trakcie wykonywania takich okładów nasze ciało, poza schładzanym obszarem powinno być przykryte. Okład należy zmieniać, co 10 minut.

 

Kompresy

Chcąc obniżyć gorączkę, możemy zrobić zimne kompresy na czoło i kark. Tu także możemy wykorzystać ręczniki lub woreczki i ściereczki. Mały ręcznik moczymy w zimnej wodzie, wyciskamy jej nadmiar i taki zimny kompres kładziemy na czoło, kark lub kostki na 15 minut. Możemy także użyć lodu, który umieszczamy w woreczku i owijamy cienką ściereczką. Taki kompres także możemy stosować na czoło, kark i kostki, a jego efektywność będzie nieco dłuższa.

Zdjęcie Jak zrobić prawidłowo kompres, aby zbić temperaturę #2

Kąpiele

Gorączkę możemy także obniżyć, biorąc chłodniejszą kąpiel. Woda powinna mieć temperaturę niższą o około 2 stopnie od temperatury naszego ciała. Należy do takiej wody wchodzić powoli, by skutek nie był odwrotny. Szybkie zanurzenie się w chłodnej wodzie lub kąpiel w bardzo zimnej wodzie mogą doprowadzić do zwiększonego przepływu krwi i wzrostu temperatury.

 

Ważne!

Jeśli gorączka na poziomie 38 stopni utrzymuje się przez czas dłuższy niż trzy dni pomimo stosowania leków lub naturalnych sposobów na jej obniżenie, należy skontaktować się z lekarzem. Także temperatura przekraczająca 39,5 stopnia jest alarmująca. Ponadto, jeśli gorączce towarzyszy silny ból głowy, wysypka, sztywnienie karku, ból w klatce piersiowej, duszność, problemy z oddychaniem lub inne niepokojące Cię objawy udaj się do lekarza.