Czy można dać psu paracetamol?

Patrycja
Zdrowie
03.01.2023 23:20
Czy można dać psu paracetamol?

Wiele leków przeznaczonych dla ludzi i dostępnych w aptekach z powodzeniem znalazło zastosowanie w weterynarii. Są też takie, które mogą okazać się dla naszych zwierzaków szkodliwe, a nawet śmiertelnie niebezpieczne. Jak w tym zestawieniu wypada paracetamol, występujący pod popularną nazwą Apap?

 

Paracetamol

Paracetamol rzadziej znany jako acetaminofen, a często spotykany w aptece pod nazwami takimi jak Apap, Efferalgan czy Panadol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych na świecie. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale w zestawieniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) , jego działanie przeciwzapalne jest znikome.

Paracetamol to substancja powszechnie stosowana w leczeniu bólów o małym i umiarkowanym natężeniu, bólów różnego pochodzenia. Po lek można sięgać zarówno w przypadku bólu głowy, jak i mięśni, stawów czy zębów.  Często występuje jako składnik preparatów złożonych stosowanych w leczeniu objawów przeziębienia.

Paracetamol – bezpieczeństwo stosowania

Paracetamol uznawany jest za lek bardzo dobrze tolerowany. Często polecany jest jako lek pierwszego wyboru z uwagi na bezpieczeństwo jego stosowania. To jeden z nielicznych preparatów leczniczych, który może być podawany dzieciom już od pierwszych dni życia.  Polecany jest pacjentom z problemami ze strony przewodu pokarmowego, z astmą aspirynową, problemami z krzepliwością krwi i kobietom w ciąży. Ważne jest jednak, by nie przekraczać zalecanego dawkowania tego leku.

Ludzkie leki dla zwierząt

Chcąc przynieść ulgę w bólu swojemu pupilowi wiele osób sięga po leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi. Nie zawsze mamy możliwość skontaktowania się z lekarzem weterynarii, a jakakolwiek pomoc wydaje nam się lepsza niż żadna. Musimy jednak wiedzieć, że organizm psa funkcjonuje zupełnie inaczej niż nasz i chociaż są leki, które z powodzeniem możemy podać psu, to są też takie, które nie pomogą, a nawet zaszkodzą. Inna budowa układu pokarmowego, różnice we wchłanianiu się preparatów i obecność różnych enzymów trawiennych w organizmie - to tylko niektóre przyczyny groźnych reakcji niepożądanych leków ludzkich stosowanych u zwierząt.

Zdjęcie Czy można dać psu paracetamol? #1

Paracetamol dla zwierząt

Paracetamol wydaje się najbardziej bezpiecznym lekiem, jeśli chodzi o te działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Skoro podajemy go małym dzieciom i biorą go kobiety w ciąży to dlaczego miałby zaszkodzić psu? Wydawać, by się mogło, że będzie lekiem dobrze tolerowanym przez naszego pupila, ale nic bardziej mylnego.

To właśnie paracetamol jest przyczyną licznych zatruć wśród czworonogów. Chociaż psy są bardziej odporne na toksyczne działanie paracetamolu niż koty, to dla nich również jest bardzo niebezpieczny. Czasami lekarze weterynarii decydują się na podanie tego leku psom, ale skrupulatnie dobierają dawkę, ponieważ każda nadwyżka tej substancji może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby u naszego zwierzaka. W większych dawkach ten toksyczny dla psa preparat może doprowadzić nawet do jego śmierci. Jeśli chodzi o koty, to już tragiczne w skutkach może okazać się podanie chociażby jednej tabletki.

Objawy zatrucia paracetamolem u zwierząt:

  • Obrzęk pyska i łap
  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Ślinienie się
  • Sinica błon śluzowych
  • Dyszenie
  • Przyspieszone bicie serca
  • Ciemne zabarwienie moczu

Leczenie zatrucia paracetamolem u zwierząt

Jeśli nasz pupil otrzymał lek stosunkowo niedawno możemy sprowokować u niego wymioty, na przykład podając wodę utlenioną. Jeśli lek został podany dużo wcześniej to może być konieczne płukanie żołądka, a nawet przetoczenie krwi. Pomocne może okazać się także podanie węgla lub acetylocysteiny – o leczeniu powinien już zadecydować lekarz weterynarii. Należy pamiętać, aby zwierzak był odpowiednio nawadniany i cały czas miał dostęp do czystej, świeżej wody.

Ważne

Trzeba nam - właścicielom czworonogów wiedzieć, że czosnek i cebula działają na organizm psa i kota tak samo, jak paracetamol –są również toksyczne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną