Nakaz noszenia maseczek przedłużony! Gdzie jeszcze trzeba je zakładać?

Justyna
Newsy
14.12.2022 21:36
Nakaz noszenia maseczek przedłużony! Gdzie jeszcze trzeba je zakładać?

Pomimo tego, że obecnie o wiele mniej słyszymy na temat COVID-19, maseczki nadal obowiązują między innymi w szpitalach i aptekach. Jak wynika z najnowszych ustaleń ten nakaz może zostać ponownie przedłużony.

Przedłużenie aktualnych ograniczeń

W wykazie prac rządu zapowiedziano projekt zmienionego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

W projekcie przewiduje się przedłużenie do 31 marca 2023 roku obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych.

Maseczki ograniczają transmisję chorób

Uzasadnione jest to - jak podano - m.in. aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom zakażonym tym wirusem oraz sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.

Adam Niedzielski już w wywiadzie w połowie listopada akcentował, że maseczki ograniczają transmisję chorób, nie tylko COVID-19, ale także grypy czy wirusa RSV. Wówczas szef Ministerstwa Zdrowia zapowiedział również przedłużenie obowiązywania obowiązku noszenia maseczek w aptekach i szpitalach.

Przebieg zgodny z prognozami

Adam Niedzielski pytany w rozmowie z PAP o ocenę aktualnej sytuacji epidemicznej wskazał, że przebiega ona zgodnie z prognozami prezentowanymi przez resort. Mówił:

„Twierdziliśmy, że wcale nie będziemy mieli jesienią dużej kumulacji zakażeń i zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej z pewnością nie będzie. Przewidywaliśmy w oparciu o nasze analizy, że hospitalizacji będzie niewiele, a przebieg COVID-19 będzie łagodniejszy”.

Maseczka w samochodowej apteczce

Nowością w kontekście pandemii jest obowiązek zatwierdzony w Niemczech, który wejdzie w życie 1 lutego 2023 roku. Od tego dnia kierowcy w Niemczech będą musieli posiadać w pojeździe apteczkę samochodową spełniającą normę DIN 13164:2022, zgodnie z którą wśród obowiązkowych elementów wyposażenia są m.in. dwie sztuki maseczek ochronnych.

Nowy obowiązek dotyczyć będzie zarówno Niemców, jak i obcokrajowców poruszających się po niemieckich drogach. Za brak maseczek w samochodzie przewidziane zostały grzywny. Być może wprowadzenie podobnego obowiązku czeka w niedalekiej przyszłości również nas.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną