W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 obecnie oraz prognozą jeszcze większej ilości zakażeń w okresie jesienno-zimowym, Niemcy postanowili wprowadzić bardziej restrykcyjne obostrzenia. Zostaną one wprowadzone już wraz z początkiem października.
Niemcy modyfikują przepis o noszeniu maseczek - zwykła już nie wystarczy
Pomimo tego, że w ciągu ostatnich miesięcy większość europejskich krajów postanowiła znacząco poluzować obostrzenia związane z koronawirusem, w Niemczech wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek podczas lotów z i do kraju oraz w pociągach dalekodystansowych.
Jak się jednak okazuje, obowiązek ten zostanie zaostrzony od 1 października. Mowa o ustawie zatwierdzonej przez kanclerza Niemiec Olafa Scholza 24 sierpnia, która od 1 października wprowadza nakaz stosowania maseczek typu FFP2 w samolotach oraz pociągach dalekodystansowych.
Obowiązek noszenia maseczek typu FFP2 będzie dotyczył każdego podróżującego powyżej 14. roku życia. Natomiast dzieci między 6. a 14. rokiem życia wciąż będą musiały zakrywać nos i usta zwykłą maseczką.
Wstępnie władze Niemiec ustaliły, że nowe przepisy będą obowiązywać do 7 kwietnia 2023 roku. Zaznaczono jednak, że jest to minimalny okres, które może zostać wydłużony.
Przepisy wjazdowe pozostają bez zmian
Władze Niemiec poinformowały, że obecnie zasady wjazdu do Niemiec pozostaną bez zmian. Oznacza to, że przy wjeździe do kraju nie trzeba mieć ze sobą certyfikatu covidowego ani negatywnego testu na COVID-19.
To, czy przepisy te nie zmienią się z biegiem czasu, zależy od skali zachorowań, z jaką będzie mieć do czynienia w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym.
Minister sprawiedliwości Niemiec zapewnia - szkoły nie zostaną zamknięte
Jednocześnie władze Niemiec podkreśliły, że bez względu na sytuację związaną z pandemią, nie mają zamiaru zamykać ani ograniczać działania szkół.
Studenci byli z pewnością grupą, która najbardziej ucierpiała w czasie pandemii - powiedział Buschmann.
Czym charakteryzują się maski FFP2?
- Ochrona przed stałymi i płynnymi pyłami, które są szkodliwe dla zdrowia, dymem i cząsteczkami aerozolu
- Cząsteczki mogą być fibrogeniczne, co oznacza, że w przypadku krótkotrwałego kontaktu powodują podrażnienie dróg oddechowych, a w perspektywie długoterminowej zmniejszają elastyczność tkanki płucnej
- Całkowity przeciek wewnętrzny nie może przekroczyć 11%
- Wartość graniczna narażenia w miejscu pracy nie może być przekroczona więcej niż 10-krotnie - czytamy na stronie Uvex - Znaczenie klas bezpieczeństwa FFP.