Lifestyle

Jak długo będziemy jeszcze nosić maseczki?

Katarzyna

March 27, 2021, 2:20 p.m.

Jak długo będziemy jeszcze nosić maseczki?

Epidemia koronawirusa nie zwalnia, a trzecia fala spowodowała, że zaczyna brakować specjalistycznej aparatury i kadrymedycznej. Jak długo będzie trzeba więc nosić maseczki ochronne?

Zdjęcie Jak długo będziemy jeszcze nosić maseczki? #1

Epidemia COVID-19

Epidemia koronawirusa miała swoje miejsce w chińskiej miejscowości Wuhan, jednak stamtąd bardzo szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Pierwszy przypadek w Polsce odnotowano 4 marca 2020 roku i od tamtej pory epidemia zbiera śmiertelne żniwo również i u nas. Państwa na różne sposoby starają się chronić swoich obywateli, jednak jak na razie nie widać szybkiej możliwości powrotu do normalności.

Przepisy i obostrzenia 

Rządzący na różne sposoby starają się chronić swoich obywateli przed wirusem. Zaleca się zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek ochronnych oraz częste mycie i dezynfekcje rąk. Państwo wprowadza również obostrzenia, które mają nas uchronić przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Zamknięte zostały np. teatry, kina, odwołano wiele koncertów, jak również ograniczono działalność restauracji.

Zdjęcie Jak długo będziemy jeszcze nosić maseczki? #2

Zdanie ekspertów 

Eksperci od zdrowia i wirusolodzy niechętnie mówią o szybkim powrocie do normalności. Trzeci fala epidemii to głównie zakażenia brytyjską odmianą koronawirusa, której objawy są mocniejsze i coraz młodsze osoby na nią chorują. Specjaliście podkreślają, że pomimo szczepień transmisja wirusa nie zostanie tak szybko ograniczona. Bardzo możliwe, że noszenie maseczek będzie obowiązkowe nie tylko przez kilka miesięcy, ale może i nawet dwóch lat. Wielu naukowców i badaczy uważa, że fakt, iż wirus mutuje, znacząco może wydłużyć okres walki z epidemią. Możliwe, że kolejne mutacje wirusa będą odporne na stosowaną obecnie szczepionkę.

Do kiedy maseczki z nami zostaną?

Powolne tempo szczepień oraz perspektywa mutacji wirusa mogą spowodować, że zasady epidemiczne oraz wszelkie środki ochrony osobistej zostaną z nami na dłużej. Według prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, która jest specjalistką od chorób zakaźnych, epidemia koronawirusa może w trwać nawet dwa lata, w których przeciągu wirus może spłatać jeszcze inne niespodzianki.

Maseczki ochronne

Już od początku epidemii zalecano noszenie maseczek ochronnych, które mają chronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Wcześniej można było zakrywać również nosa i usta przyłbicą, szalikiem czy paszką, jednak od ponad miesiąca jedyną formą zakrywania ust i nosa jest maseczka ochronna chirurgiczna lub inne typ, np. FFP2 czy N95. Nadzieją na powrót do normalności są szczepienia, które rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku.

Zdjęcie Jak długo będziemy jeszcze nosić maseczki? #3

Nowe obostrzenia

Od soboty rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięte zostają m.in. galerie handlowe (oprócz sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek), kina, teatry, stoki narciarskie oraz kluby fitness. Wszystkie dzieci powracają też do nauki zdalnej, a przedszkole będą przyjmować tylko dzieci lekarzy i osób związanych z kadrą medyczną. W kościołach natomiast może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, a nie na 15 metrów kwadratowych, jak to było dotychczas. Te nowe zasady będą trwać od 20 marca do 9 kwietnia.