Zmarł Mariusz Walter - jeden z twórców TVN, jedna z najważniejszych postaci polskich mediów ostatnich kilkudziesięciu lat. Były prezes TVN, współzałożyciel i współwłaściciel grupy ITI (International Trading and Investment), miał 85 lat.
Osoba ważna dla telewizji
Mariusz Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku we Lwowie. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, gdzie studiował, zaczął pracę w studenckim radiowęźle i od tego momentu jego miłość do mediów rozwijała się. Potem znalazł się w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy i zaczął pracę w TVP.
W latach 60. i 70. Mariusz Walter stał się jedną z najważniejszych dla telewizji osób. Realizował, reżyserował i pisał scenariusze filmów dokumentalnych i programów. Miał niezwykły talent. Jego sukcesem był uwielbiany przez widzów „Turniej miast", a także legendarne „Studio 2" - wielogodzinne pasmo dokumentów, telewizji na żywo, a nawet koncertów.
Jego film „Pierwszy. Szósty" zdobył w 1971 roku w Wenecji - na Międzynarodowym Festiwalu Radiowo-Telewizyjnym - Nagrodę Miasta Wenecji.
Twórca TVN
W Telewizji Polskiej pracował do okresu stanu wojennego. Odszedł z niej w 1982 roku. Przez moment wykładał na Uniwersytecie Śląskim.
Rok później poznał Jana Wejcherta, biznesmena, z którym stworzył kilkanaście telewizji z TVN na czele, a także pierwszą i do dziś największą telewizję informacyjną w Polsce, a zarazem jedną z największych na świecie - TVN24. Walter i Wejchert handlowali także różnymi rzeczami - od produktów spożywczych począwszy.
Pierwsze „Fakty”
W końcu, po upadku komunizmu, w latach 90. Mariusz Walter zainwestował, odkupując od dawnego kolegi telewizję Wisła, którą ten miał w Krakowie. Od tamtego momentu zaczęło się tworzenie nowej stacji telewizyjnej, mającej być konkurencją dla TVP.
13 października 1997 roku marzenie Mariusza Waltera nareszcie się spełniło. O godzinie 19.30 Polacy po raz pierwszy obejrzeli „Fakty" w TVN. Do 2001 roku Mariusz Walter był prezesem TVN, wówczas kierownictwo przekazał synowi Piotrowi. Natomiast w zarządzie ITI (właściciela TVN) zasiadał aż do 2012 roku.