Jak wyglada podział obowiązków w polskich rodzinach?

Martyna

Styl życia

13.12.2022 20:47

Jak wyglada podział  obowiązków w polskich rodzinach?

W Polsce wiele osób uważa, że rodzina powinna mieć tradycyjny podział obowiązków. Współcześnie jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. Wyjaśniamy, jak wygląda podział ról w polskich domach. 

 

Stereotypy 

W naszym kraju wciąż powszechne jest przeświadczenie, że obowiązkiem kobiety jest sprzątanie i gotowanie, a mężczyzny chodzenie do pracy i przynoszenie do domu pieniędzy. Współcześnie jednak wiemy, że te stereotypy nie powinny być narzucane przez społeczeństwo, lecz być wyborem każdego człowieka. Jak wynika z danych udostępnionych przez rządową stronę gov.pl

“We wszystkich państwach UE znacznie większy odsetek kobiet niż mężczyzn zajmuje się dziećmi, wykonuje prace domowe i gotuje. W 2016 r. w UE 92 % kobiet i 68 % mężczyzn mających dzieci opiekowało się nimi codzienne. Pod względem wykonywania prac domowych i gotowania różnice są jeszcze większe. W 2016 r. w UE 79 % kobiet codziennie gotowało lub wykonywało prace domowe, w porównaniu z 34 % mężczyzn.  “- gov.pl 

 

Taki podział obowiązków jest silnym trendem na świecie i jest określany mianem tzw. tradwife. Dotyczy on kobiet, które chcą być po prostu żonami i zajmować się domem. 

Kobiety  

Okazuje się, że częste pytanie “kariera czy rodzina?” nie jest adekwatne do rzeczywistej sytuacji Polek. W naszym kraju aż 68,4 % kobiet deklaruje, że łączenie pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem nie jest problemem. Podkreślają przy tym, że nie wyobrażają sobie być zależne finansowo od swojego partnera. Dlatego większości z nich decyduje się najpierw na podjęcie pracy zawodowej, a dopiero później na założenie rodziny.  

Jak się również okazuje to kobiety świadomie podejmują się większości obowiązków domowych: 

“90% Polek deklaruje, że obowiązki domowe (pranie, sprzątanie, gotowanie) spoczywają na ich barkach.” - deccoria.pl 

 

Mężczyźni  

Wielu mężczyzn podkreśla, że po pracy wykonuje obowiązki domowe. Badania jednak wykazały, że w naszym kraju Polacy głównie poświęcają się karierze: 

“To, co istotne, to zauważalny trend włączania się mężczyzn w wykonywanie obowiązków domowych związanych właśnie z gotowaniem i robieniem zakupów. W domach rodzinnych badanych zaledwie co czwarty mężczyzna gotował ciepłe posiłki, a w obecnych gospodarstwach już 35% ankietowanych deklaruje, że się tym zajmuje.” - strefabiznesu.pl 

Można więc zauważyć, że tradycyjny podział ról nadal występuję w wielu polskich domach, jednak ciągle się zmienia. Stereotypowe “obowiązki kobiet” należą również do mężczyzn, a “męskimi zajęciami” zajmują się, także kobiety.