Dlaczego mąż nie chce, aby żona pracowała?

Martyna

Związki

26.09.2022 10:27

Dlaczego mąż nie chce, aby żona pracowała?

We współczesnym świecie kobiety coraz częściej rezygnują z urlopu rodzicielskiego i zaraz po roku od urodzenia dziecka chcą wrócić do obowiązków zawodowych. Panie chcą odnosić sukcesy i spełniać się również w innej roli. Potrafią pogodzić życie rodzinne, opiekę nad dzieckiem z życiem zawodowym. Okazuje się jednak, że wielu mężczyzn widzi to inaczej i dąży do tego, aby żona nie pracowała. Dlaczego tak jest?

 

Silne, niezależne kobiety

Współczesny świat daleki jest od przekonania, że miejscem kobiety jest jedynie dom, a głównymi czynnościami jest wypełnianie obowiązków domowych i dbanie o rodzinę. Tradycyjny podział na role kobiety i mężczyzny odchodzi pomału w niepamięć.

Obecnie wiele kobiet jest świetnie wykształconych i obejmują wysokie stanowiska. W firmach coraz rzadziej obserwuje się dyskryminację płci. Dlatego kobiety chcą spełniać się zawodowo i piąć się po szczeblach kariery -  nie zaniedbując przy tym rodziny.

Panie chcą czuć się niezależne mimo tego, że mają oparcie i zaplecze finansowe zapewnione przez mężów. Potrafią twardo stąpać po ziemi, a spełnianie się na wielu płaszczyznach przynosi im ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

 

Zdjęcie Dlaczego mąż nie chce, aby żona pracowała? #1

Dlaczego mąż nie chce, aby żona pracowała?

Zazwyczaj jest tak, że kobieta pracuje do momentu urodzenia dziecka. Wiele pań po rocznym urlopie macierzyńskim decyduje się na ponowne podjęcie aktywności zawodowej i powrót do pracy. To właśnie w tym momencie najczęściej dochodzi do różnicy zdań. Panowie chcą usidlić partnerkę w domu i uważają, że jej rolą jest jedynie dbanie o dziecko, rodzinę i dom.

Zdarza się, że mąż nie wyobraża siebie, aby jego żona parowała. Widzi tę kwestię inaczej i stopuje kobietę. Nie chce, aby żona wypełniała obowiązki zawodowe i się usamodzielniała.

Zamiast napędzać ją do działania i kibicować, to zniechęca i wyraża sceptyczną opinię w tej kwestii.

Okazuje się, że wielu panów może czuć się „zagrożonych”, gdy kobieta wymyka się z tak zwanej kontroli – realizuje cele, prowadzi aktywne życie zawodowe, znajduje czas na pasje i opiekę nad dzieckiem.

U mężczyzn może pojawić się kompleks niższości, gdy ich żona okaże się wielozadaniowa, odnosząca większe sukcesy, będąca bardziej zaradna.

Okazuje się, że kwestia pracującej żony jest powodem sporów w wielu polskich rodzinach.

Postawy kobiet są różne- niektóre poddają się woli męża, inne walczą o swoją niezależność i wolność.

Podstawą jest szczera rozmowa i przedstawienie swoich potrzeb i pragnień. Należy unikać kumulowania negatywnych emocji i dążyć do konfrontacji.

Pamiętajmy, że niezadowolenie męża może prowadzić do pojawienia się u kobiety nieuzasadnionego poczucia winy.

Ponadto niezależność finansowa jest bardzo ważnym aspektem- dlatego jeśli uważasz, że powinnaś wrócić do pracy to zrób to. Twoje potrzeby są równie ważne i nikt nie powinien podejmować decyzji za Ciebie. 

A jak jest w Waszych związkach?

Pracujecie, czy opiekujecie się domem?

Co na to Wasi mężowie?

Zdjęcie Dlaczego mąż nie chce, aby żona pracowała? #2