Jak usunąć sól z butów? 5 skutecznych sposobów.

Patrycja
Dom
19.01.2021 13:35
Jak usunąć sól z butów? 5 skutecznych sposobów.

Śnieg, deszcz, błoto, piasek i sól na drogach sprawiają, że zimą w szczególny sposób musimy zadbać o swoje buty. Poznaj skuteczne domowe sposoby, które pozwolą Ci pozbyć się uciążliwych zabrudzeń i zadbać o obuwie w sezonie zimowym. Dzięki nim czyszczenie butów nie będzie problemem!

Sól, którą zimą wysypywane są chodniki i drogi, niszczy nie tylko nawierzchnię, rośliny i karoserię samochodów, ale także nasze buty. Jeśli na Twoim obuwiu, po powrocie z zimowego spaceru, pojawiają się nieestetyczne białe plamy, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Poznaj skuteczne sposoby na to, jak się ich pozbyć!

Jak usunąć sól z zamszowych butów?

Czyszczenie na sucho

Jeśli posiadasz zamszowe buty, doskonale wiesz, że są bardzo podatne na uszkodzenia. Nie służy im zwłaszcza nadmierna wilgoć, woda, śnieg, a także sól, którą wysypywane są drogi. Jeśli Twoje buty są przemoczone pozostaw je do całkowitego wyschnięcia, nigdy nie czyść ich wodą, na mokro.

Zdjęcie Jak usunąć sól z butów? 5 skutecznych sposobów. #1

Szczotkowanie butów

Plamy z soli możesz wyczyścić za pomocą specjalnej szczotki. Jeśli posiadasz zamszowe buty o dłuższym włosiu, użyj szczotki mosiężnej. Jeśli masz buty z nubuku, użyj szczotki krepowej. Możesz użyć także zwykłej, czystej i suchej szczoteczki do zębów. Przyda się przy czyszczeniu plam z soli i zaschniętego błota. Obuwie zawsze szczotkuj pod włos, delikatnie pocierając plamy.

Jak usunąć sól ze skórzanych butów?

Sól nie uszkodzi butów ze skóry jeśli odpowiednio je zaimpregnujesz. Regularnie, co najmniej raz na dwa tygodnie, pokrywaj powierzchnię obuwia specjalnymi impregnatami, przeznaczonymi do skóry. W sezonie zimowym i przy złych warunkach atmosferycznych, preparaty stosuj częściej, najlepiej nakładaj je za każdym razem przed wyjściem z domu. Impregnaty do skóry kupisz w każdym sklepie obuwniczym, ich cena wynosi około 20-50 zł. Następnie wypastuj i wypoleruj buty.

Zdjęcie Jak usunąć sól z butów? 5 skutecznych sposobów. #2

Skórka od chleba

Skutecznym sposobem na pozbycie się plam z soli z obuwia jest użycie skórki od chleba. Miękka część skórki idealnie nadaje się do walki z zabrudzeniami, a dzięki właściwościom absorpcyjnym, wchłonie sól. Po skończeniu czyszczenia, wytrzep buty z okruszków.

Ciepłe mleko

Kolejnym znanym domowym sposobem, jest przemywanie zabrudzeń z soli, ścierką zamoczoną w ciepłym mleku. Gdy plamy znikną, pamiętaj o dokładnym wypastowaniu butów, by je zabezpieczyć.

Cebula i cytryna

Ten sposób nie nadaje się do wszystkich rodzajów skórzanych butów. Dlatego najpierw sprawdź w niewidocznym miejscu, czy skóra się nie odbarwia. Jeśli wszystko jest w porządku, pocieraj plamy z soli przekrojoną cebulą lub cytryną. Zabrudzenia powinny zniknąć.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną