Lifestyle

Jak odśnieżyć skutecznie auto? 5 najważniejszych zasad

Katarzyna

Nov. 30, 2020, 5:20 p.m.

Jak odśnieżyć skutecznie auto? 5 najważniejszych zasad

Kalendarzowej zimy co prawda jeszcze nie ma, ale temperatury powoli zaczynają oscylować o okolicy 0 stopni Celsjusza, więc za niedługo może pojawić się śnieg. Dzieci na pewno będą cieszyć się z takiego obrotu sprawy, kierowcy jednak nie koniecznie. Znów trzeba będzie podejmować walkę z odśnieżaniem auta oraz wymienić opony w samochodzie na zimowe. Jak skutecznie i szybko odśnieżyć auto dowiecie się z poniższego artykułu!

Zdjęcie Jak odśnieżyć skutecznie auto? 5 najważniejszych zasad #1

Odśnieżanie auta

Zima to magiczny czas świąt, lepienia bałwana czy spędzania chłodnych wieczorów w zaciszu i cieple własnego domu. Niestety ta pora roku dla kierowców kojarzy się raczej z zamarzniętymi szybami, śniegiem na samochodzie czy rozgrzewaniem silnika przed rozpoczęciem jazdy. Szczęście mają ci, którzy garażują swój samochód. Niestety nie każdego stać na taki luksus, przez co codziennie trzeba poświęcić chwilę, aby doprowadzić samochód do bezpiecznej jazdy. Poznajcie więc kilka podstawowych zasad, które ułatwią nam to zadanie!


1) Dobry arsenał

Zamiast czekać na pierwsze opady śniegu lepiej wcześniej zaopatrzyć się w potrzebne urządzenia i preparaty, które są potrzebne do walki ze śniegiem i szronem. Skrobaczka, szczotka, odmrażacz do zamków i szyb oraz ciepłe rękawiczki i czapka to podstawowy zestaw dla każdego kierowcy. Bez tych akcesoriów poświęcimy znacznie więcej czasu na odśnieżanie. Nie kosztują one dużo i nie zajmują dużo miejsca, więc spokojnie można je wozić w samochodzie lub mieć pod ręką w domu, nawet jeśli nie ma jeszcze śniegu.


2) Odśnieżanie od góry

Odśnieżanie auta powinno się rozpocząć od najwyższej części auta, czyli od dachu. Dzięki temu będziemy ściągać śnieg partiami, co pozwoli na niewykonywanie tej czynności ponownie. Gdybyśmy zaczęli np. od maski, to śnieg z dachu mógłby osiąść na masce, więc robotę wykonywalibyśmy podwójnie. Nikt raczej nie chce spędzać na mrozie więcej czasu niż to konieczne.

Zdjęcie Jak odśnieżyć skutecznie auto? 5 najważniejszych zasad #2

3) Mandat za złe odśnieżanie

Często odśnieżając auto, wcześniej je uruchamiamy, aby się powoli grzało, a my zajmujemy się śniegiem i oszronionymi szybami. Jeśli parkujemy na prywatnej posesji, to nie ma to wielkiego znaczenia. Jeśli jednak robimy to w mieście, to musimy pamiętać, aby odśnieżać samochód przy wyłączonym silniku.

Odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku daje możliwość policjantowi do wypisania nam mandatu. Uruchomiony silnik produkuje zanieczyszczenia do atmosfery, które później negatywnie wpływają na środowisko. Policjant może nam wtedy wypisać mandat od 100 zł do nawet 5 tysięcy złotych.


Zdjęcie Jak odśnieżyć skutecznie auto? 5 najważniejszych zasad #3

4) Przymarznięte wycieraczki

Często zdarza się tak, że pada śnieg z deszczem, który pod wpływem mrozu zamarza. Jeśli osadzi się na wycieraczkach, wtedy one mogą przymarznąć do szyby i ciężko jest je oderwać. Najlepiej nie robić nic na siłę, ponieważ możemy je wtedy uszkodzić i nie będą już dokładnie zbierać wody czy śniegu podczas swojej pracy. Najbezpieczniej jest nagrzać samochód i poczekać aż same odmarzną. Nie powinno się ich odrywać na siłę ani uruchamiać, jeśli są przymarznięte.


5) Odpowiedni płyn do spryskiwaczy

Skoro zmieniamy opony na zimowe, to i płyn do spryskiwaczy powinno się zmienić. Zwykły płyn może zamarznąć i na nic nam się już przyda. Ten zimowy natomiast jest bardziej odporny na niskie temperatury, dlatego mamy gwarancję, że będzie się nadawał do użytku, jeśli będziemy go potrzebować w zimowe dni.