Za studniówkę jak za wesele! Koszty studniówki 2023

Agnieszka

Newsy

01.12.2022 10:13

Za studniówkę jak za wesele! Koszty studniówki 2023

Impreza studniówkowa zawsze była ważnym wydarzeniem w życiu przyszłych maturzystów. Choć kiedyś bale odbywały się na salach gimnastycznych i koszt był niewielki, to już wiele lat temu studniówki przeniosły się do sal bankietowych, gdzie koszty są już o wiele wyższe. W tym roku ceny jednak biją rekordy. Okazuje się, że koszt za parę na studniówce w niektórych miejscach przewyższa koszt za parę na przyjęciu weselnym.

Koszty studniówki w 2023

W powodu inflacji, znaczących podwyżek kosztów wynajęcia sali, cateringu, wynajęcia fotografa i kamerzysty, bal studniówkowy w tym roku będzie rekordowo drogi. Co więcej, w wydatki trzeba także doliczyć koszty innych usług związanych z imprezą studniówkową, takich jak fryzjer, makijażysta i zakup sukni czy garnituru. 

Wiele jednak zależy od tego, w jakim miejscu będzie odbywać się studniówka. Jak informuje Radio Zet, w jednym z warszawskich liceów przyszli maturzyści za jedną noc zabawy muszą zapłacić aż 950 zł od pary. 

W innych miejscach w Polsce owszem, jest taniej, jednak wciąż należy liczyć się z kosztami około 500 zł od pary. W tę cenę nie jest wliczony koszt makijażu ani ubrania. O ile makijaż można wykonać sobie samodzielnie, o tyle zakup stroju (sukienki, butów, garnituru, dodatków) często wiąże się z wydaniem kolejnych kilkuset złotych. 

- Studniówka mojego syna odbywa się w wynajętej sali, nie wiem, czy to drogo, czy nie, ale ostatecznie za parę wyszło 700 zł. Wiadomo, że jeśli młodzież łączy się w pary w szkole, wychodzi po połowie, inaczej za osobę towarzyszącą jest nieco mniej niż za ucznia. Przybliżone koszty podano rodzicom już we wrześniu, więc można było więc wpłatę podzielić sobie na raty - opowiada Aneta, mama maturzystki w rozmowie z nauka.trojmiasto.pl

Jak donosi Radio Zet, już podstawowa kwota za studniówkę odstrasza wiele osób. W czasach, gdy wszystko podrożało, część osób nie ma ochoty wydawać kolejnego 1000 zł na jednonocną imprezę.

– Gdy poznaliśmy tę podstawową cenę, tylko za salę, catering itd., sześć osób powiedziało, że nie idzie – stwierdził jeden z rozmówców Radia Zet.