Ile wypada dać pieniędzy do koperty na wesele w 2023 roku?

Martyna

Newsy

17.03.2023 20:31

Ile wypada dać pieniędzy do koperty na wesele w 2023 roku?

Nad tym pytaniem zastanawia się coraz więcej gości. Koszty organizacji wesel dramatycznie wzrosły w bieżącym roku. Przedstawiamy, ile wypada włożyć pieniędzy do koperty.

“Żeby się zwróciło”

Wciąż wiele par uważa, że koszty organizacji wesela mogą się zwrócić. Jednak nie jest to prawda. W naszym kraju przyjęło się, że gość powinien dać tyle pieniędzy do koperty, co za “talerzyk”.

W 2023 roku koszty organizacji wesela dramatycznie wzrosły. Szacuje się, że w porównaniu do ubiegłego roku młoda para musi zapłacić aż o 20 % więcej. Zakochani muszą liczyć koszty związane z:

  • Zespołem/DJ-em
  • Fotografem/Kamerzystą
  • Jedzeniem
  • Zaproszeniami
  • Dekoracjami
  • Suknią ślubną oraz garniturem

Jednym z największych wydatków jest opłata za tzw. talerzyk. Ceny wahają się w zależności od regionu Polski. Kwoty zaczynają się od 200 zł od osoby aż po 500 zł. Przyjęło się, że do koperty nie wkładamy mniejszej sumy. Natomiast za parę liczy się podwójnie.

Koszty organizacji wesela

W przypadku wesela na 100 osób koszt w 2023 r. wyniesie od 37 100 zł (najskromniejsze wesele) do 89 000 zł (najbardziej okazałe). Rosnące koszty organizacji sprawiły, że zaproszeni goście często chcą pomóc młodej parze.

Przyjęło się, że rodzice, nie szykują swoim dzieciom koperty z pieniędzmi, ponieważ pomagają im w organizacji wesela. Jeżeli rodzice znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, to liczy się ich obecność, która jest najcenniejsza dla młodej pary w tym ważnym dniu.

Podobnie wygląda sytuacja z rodzeństwem. W przypadku, gdy brat lub siostra studiują i nie zarabiają własnych pieniędzy najważniejsza jest ich obecność. Wystarczy drobny upominek i wcale nie trzeba dawać kolosalnych sum pieniędzy w kopertę.

Małżeństwa w Polsce

W naszym kraju z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Według danych GUS:

“W 2020 roku zawarto 145 tysięcy małżeństw, czyli o ponad 38 tysięcy mniej niż rok wcześniej - szacuje Główny Urząd Statystyczny. Jak wynika z opublikowanego raportu, w zeszłym roku odbyło się blisko 150 tys. ślubów i rozwiodło się ponad 50 tysięcy par.” - tvn24.pl