Markety otwarte w niedziele? Handlarze znaleźli lukę w prawie?

Katarzyna

Newsy

18.05.2021 19:19

Markety otwarte w niedziele? Handlarze znaleźli lukę w prawie?

Możliwe, że za niedługo będziemy mogli zrobić zakupy spożywcze w niedziele niehandlowe w jednym z marketów. Znaleziono lukę w prawie. 

Zdjęcie Markety otwarte w niedziele? Handlarze znaleźli lukę w prawie? #1

Zakupy w niedzielę 

Kilka lat temu mogliśmy bez przeszkód robić zakupy w niedzielę, ponieważ sklep były czynne cały tydzień. Zarówno markety spożywcze czy sklepy budowlane były często odwiedzane w niedzielne popołudnia.

Był to dla niektórych sposób na miłe i wspólne spędzenie niedzielnego czasu. W taki sposób wiele rodzin odpoczywało czy robiło zakupy, na które nie mieli czasu w tygodniu.

Zmiany w prawie 

Niestety od 1 marca 2018 roku się to zmieniło, ponieważ rząd wprowadził tzw. niedziele niehandlowe, podczas których sklepy są zamknięte. W pierwszym roku wejścia tych przepisów były dwie niedziele handlowe w miesiącu, w kolejnym już tylko jedna, a obecnie jest ich tylko 7 w całym roku.

Zmiana ta miała doprowadzić do ograniczenia przebywania w centrach handlowych i przeznaczania tego czasu na inne zajęcia, które byłyby bardziej prorodzinne i chrześcijańskie, ponieważ niedziela to wedle tej wiary czas na odpoczynek.

Sklepy mogą być więc otwarte tylko od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe. Sklep może być otwarty w niedzielę niehandlową, jeśli rolę sprzedawcy będzie pełnił właściciel sklepu.

Nakazanie pracownikowi pracę w niedzielę jest bowiem niezgodne z prawem. Jak się jednak okazuje, przedsiębiorcy znaleźli lukę w prawie, która umożliwia im otwarcie swoich sklepów również w niedziele niehandlowe.

Luka w prawie 

Okazuje się, że kluczem do rozwiązania tego problemu jest prowadzenie placówki, która świadczy usługi pocztowe. Takie miejsce bowiem może być otwarte również w niedzielę niehandlową. Pierwszym sklepem spożywczym, który wprowadził takie usługi, jest sieć sklepów Żabka.

Dzięki wprowadzeni usług pocztowych sklepy te są czynne praktycznie przez cały tydzień. Osoby, które chcą zrobić w niedziele małe zakupy lub kupić najpotrzebniejsze artykuły mogą kupić je w niedziele w Polo Markecie.

Polo Market jako placówka pocztowa

Jak informuje portal Wiadomości Handlowe, kolejna sieć sklepów podpisała umowę z Ruchem, który świadczy usługi „Paczka w Ruchu”. Chodzi tu o sieć sklepów Polo Market, które są sklepami spożywczymi.

W związku z takim posunięciem sklepy te będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe. Przedstawiciele firmy mówią, że manewr jest tylko „odpowiedzią na oczekiwania klientów".

Zdjęcie Markety otwarte w niedziele? Handlarze znaleźli lukę w prawie? #2

Związkowcy apelują u prezydenta 

Rząd zauważył ową lukę w prawie, jednak pomimo zapewnień jej uszczelnienia jak na razie do tego nie doszło. Z owe luki korzystała też m.in. sieć sklepów Intermarche.

Z tego fortelu nie są zadowoleni związkowcy Solidarności, który napisali list do prezydenta z apelem o skorygowanie tych przepisów. Uważają oni, że nadanie sklepom spożywczym „tytułu” placówek pocztowych nie powoduje, że w niedziele realizują one owe usługi. Nadal lwia część ich przychodów w te dni to sprzedaż produktów spożywczych.