Pokazy handlowe: Tak oszukują seniorów!

Martyna P.
Newsy
04.10.2022 9:52
Pokazy handlowe: Tak oszukują seniorów!

Zapewne każdy z nas słyszał o pokazach produktów organizowanych w hotelach, czy restauracjach. Eventy te kierowane są głównie do seniorów. Wabieni są oni informacją o wygranym upominku, aby go odebrać muszą pojawić się na pokazie telewizora, zestawu garnków, czy urządzenia medycznego. Niestety niejednokrotnie są to nieuczciwe procedery, które pozbawiają seniorów oszczędności życia.

 

Pokazy sprzętów AGD, czy RTV funkcjonują od wielu lat. Mimo że pojawia się wiele ostrzeżeń i apeli policji, to wielu emerytów nadal pada ofiarą nieuczciwych praktyk.

Podczas pokazów często naruszane są prawa konsumentów m.in. do pełnej i rzetelnej informacji, czy do odstąpienia od umowy. Do UOKiK co roku trafia kilkaset skarg na nieuczciwe praktyki podczas pokazów handlowych.

 

Zdjęcie Pokazy handlowe: Tak oszukują seniorów! #1

Jak wygląda nieuczciwy proceder pokazów?

Firmy dzwonią do seniorów i zachęcają do wzięcia udziału w pokazie. Informują o możliwości odebrania darmowej nagrody. Telemarketerzy zazwyczaj  nie uprzedzają,  że spotkanie będzie miało charakter handlowy.

Firmy zajmujące się tymi pokazami stosują coraz ciekawsze wabiki. Niegdyś oferowano seniorom darmowe pulsoksymetry i pakiety badań. Teraz firmy chcą zachęcić do uczestnictwa w pokazie, informując o darmowych telewizorach.

Seniorzy skuszeni darmowymi upominkami przybywają na miejsce pokazu. Dla uczestników przygotowanych jest wiele konkursów i zabaw, podczas których można wygrać drobny upominek.

Głównym punktem spotkania jest jednak prezentacja drogich produktów. Teraz „na topie” są ekspresy do kawy, wielofunkcyjne roboty kuchenne, maty medyczne. Najnowszym produktem jest ozonator, którego koszt sięga 13 900 złotych.

Oczywiście ceny tych produktów są sztucznie „napompowane”. W Internecie można je kupić w znaczne niższej cenie.

„Na pokazach dochodzi do manipulacji cenami, my to stwierdzamy w naszych decyzjach, które wydaje prezes urzędu. Najczęściej ta cena jest sztucznie pompowana czy konsument jest wprowadzany w błąd co do istnienia takiej szczególnej okazji cenowej” – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wielu seniorów po namowach decyduje się na zakup sprzętów w znacznie zawyżonej cenie. Firmy proponują rozłożenie kwot na raty.

Niestety zazwyczaj okazuje się, że oferowane w rozmowie telefonicznej „darmowe” telewizory nie dojechały na pokaz.

 

Znajmy swoje prawa!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że konsument ma prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem firmy (np. na pokazie w hotelu, restauracji).

Wystarczy wysłać oświadczenie o odstąpieniu, a w ciągu kolejnych 14 dni odesłać produkty (na własny koszt). Nie trzeba podawać powodów, a firma musi zwrócić pieniądze.

 

Zdjęcie Pokazy handlowe: Tak oszukują seniorów! #2

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną