Koniec wciskania staruszkom garnków za 5 tysięcy? Rząd chce chronić seniorów

Katarzyna
Newsy
02.08.2021 22:23
Koniec wciskania staruszkom garnków za 5 tysięcy? Rząd chce chronić seniorów

Domokrążcy oraz garnkowi naciągacze przestaną być bezkarni. Rząd planuje zmiany w prawie dotyczącym zakupów np. na prezentacjach w domu.

Zdjęcie Koniec wciskania staruszką garnków za 5 tysięcy! Rząd chce chronić seniorów #1

Domokrążcy

Nie raz słyszy się w telewizji, jak to starsze osoby dają się naciągnąć na różnego rodzaju garnki, biżuterię czy kołdry podczas różnych pokazów. Domokrążcy chodzą i sprzedają różne przedmioty, a osoby starsze to dla nich idealni klienci. Nie wszystko rozumieją, przez co można ich szybko „oczarować” danym produktem, który kupią. Taką transakcję ciężko cofnąć i odzyskać pieniądze. Czasami dodatkowo wiąże nas również podpisana umowa, która ma wiele kruczków, przez co trudno ją zerwać.

Wnioski i skargi

Urząd Ochrony Konsumenckiej co roku przyjmuje wiele wniosków i skarg, od które osób dały się wmanewrować i kupiły jakieś produkty od domowych naciągaczy. Do urzędu wpływa nawet 600 tysięcy takich wniosków rocznie, a okazuje się, że i tak nie każdy taki przypadek jest w ogóle gdzieś zgłaszany. W związku z tym UOKiK postanowił sporządzić wzór ustawy, które ukróci takie działania i odejmie trochę pracy urzędnikom. Jak się okazuje, kilka lat temu nie było aż tylu domokrążców, przez co skala nieuczciwych sprzedaży nie była tak duża. Z biegiem czasu jednak coraz więcej osób zaczyna parać się tym „zawodem”.

Zdjęcie Koniec wciskania staruszką garnków za 5 tysięcy! Rząd chce chronić seniorów #2

Wydłużenie terminu płatności  

UOKiK proponuje zmiany w ustawie np. w kwestii płatności takich transakcji. Chodzi o to, że osoby, które zdecydują się na zakup np. termomiksu na pokazie, będą mogły za niego zapłacić w przeciągu 14 dni. Czas ten ma być okresem, w ramach którego będzie można odstąpić od umowy i oddać „zakupiony” przedmiot. Jeśli w ciągu dwóch tygodni dojdziemy do wniosku, że jednak przedmiot ten nie jest nam potrzebny, to będziemy mogli go oddać bez konsekwencji prawnych. Odroczona płatność ma zniechęcić nieuczciwych przedsiębiorców do tego typu transakcji.

Czas trwania umowy 

Zmianie ma ulec również czas odstąpienia od umowy, którą zawarło się na pokazach czy prezentacjach odbywających się w domu. Umowy te są zawierane w określonych okolicznościach, często nie są one wcześniej nieumówione z konsumentem lub odbywają się podczas wycieczek zorganizowanych przed właściciela firmy. Według urzędników 14 dni na odstąpienie od takich umów jest niewytaczające. Okres ten ma zostać bowiem wydłużony z 14 dni na 30 .

Zdjęcie Koniec wciskania staruszką garnków za 5 tysięcy! Rząd chce chronić seniorów #3

Nieuczciwe pożyczki 

Zdarzają się sytuacje, kiedy senior nie ma przy sobie pieniędzy, to sprzedawcy udają się z nim do banku w celu wzięcia pożyczki. Po wejściu w życie proponowanych przepisów takie umowy pożyczkowe nie będą mogły zostać zawierane i o ogóle nie będą ważne pod względem prawa. Na takich domowych pokazach będzie również zakaz oferowania zakupu wyrobów medycznych. Sprzedawanie np. mat czy maści leczniczych będzie niezgodne z prawem.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną