Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat

Agnieszka

Newsy

03.10.2022 12:04

Jerzy Urban nie żyje. Miał 89 lat źródło okładki: Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?c

"Tygodnik NIE" poinformował na oficjalnym koncie w mediach społecznościowych o śmierci Jerzego Urbana, naczelnego pisma i byłego rzecznika rządu PRL. Dziennikarz odszedł w wieku 89 lat. Informację o śmierci potwierdziła mediom żona Urbana, Małgorzata Daniszewska. 

Jerzy Urban - kim był?

Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi. Pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny, a jego ojciec był dziennikarzem, członkiem PPS i współwłaścicielem dziennika "Głos Poranny”. 

Jerzy Urban pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL w latach 1981-1989. Szybko stał się jednym z głównych twórców państwowej cenzury i propagandy komunistycznej. 

W roku 1989 objął stanowisko członka Rady Ministrów na sześć miesięcy. Był też przewodniczącym Komitetu do Spraw Radia i Telewizji “Polskie Radio i Telewizja”.

Po tym, jak Polska przeszła przemianę ustrojową, Jerzy Urban stał się redaktorem naczelnym “Tygodnika NIE” oraz właścicielem spółki Urma, która tygodnik wydaje

 

 Jerzy Urban - kontrowersje

Wokół Jerzego Urbana nieustannie pojawiały się liczne kontrowersje. Był zagorzałym krytykiem Kościoła Katolickiego.Przykładem może być jego stary tekst o księdzu Popiełuszce.

"W kościele księdza Popiełuszki urządzane są seanse nienawiści (...) Wyznawcy sfanatyzowanego ks. Popiełuszki nie potrzebują argumentów, dociekań, dyskusji, nie chcą poznawać, spierać się, zastanawiać i dochodzić do jakichś przekonań. Chodzi tylko o zbiorowe wylanie emocji. Ks. Jerzy Popiełuszko jest więc organizatorem sesji politycznej wścieklizny" — pisał w tygodniku "Tu i Teraz" w 1984 r.

 Z kolei w 2012 r. na okładce pisma Urbana opublikowano karykaturalną grafikę przedstawiającą wizerunek zdziwionego Jezusa Chrystusa wpisanego w drogowy znak zakazu.