Nowy sposób kalkulowania wysokości opłat!

Justyna

Newsy

21.09.2022 19:07

Nowy sposób kalkulowania wysokości opłat!

Na środowej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie nowego sposobu kalkulowania cen energii. To jeden z wielu sposobów na złagodzenie rosnących kosztów utrzymania.

Nowy sposób obliczania cen energii

W środę na konferencji prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odniósł się m.in. do rosnących cen energii. Zapowiedział powstanie nowego sposobu na ich kalkulowanie. Zadanie zlecił Ministerstwu Aktywów Państwowych.

Zdjęcie Nowy sposób kalkulowania wysokości opłat! #1

Premierowi zależy na tym, aby obecny mechanizm nie podnosił tak drastycznie prognoz samorządowcom. Wyraził również nadzieję, że możliwość zaprezentowania nowego projektu pojawi się już niedługo. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Pomoc dla gmin

Na wysokie ceny prądu skarżyli się również samorządowcy. Do ich pytań premier Mateusz Morawiecki również odniósł się na środowej konferencji.

Poinformował, że rząd przekaże gminom 13,7 mld zł. Przypomniał również, że pieniądze mogą być wydane w sposób elastyczny przez samorządy. Mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, mogą służyć na inwestycje; mogą także i powinny być przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej.

Tarcza Solidarnościowa

Już wcześniej Mateusz Morawiecki przedstawił rozwiązania Tarczy Solidarnościowej. W jej ramach rząd zaproponował Polakom oszczędzanie prądu.

Dzięki nowym rozwiązaniom już od stycznia wszystkie gospodarstwa domowe mają gwarantowaną cenę energii najmniej do poziomu 2 tys. kWh rocznie. A dla rodzin z trójką dzieci lub osobami niepełnosprawnymi mogą to być nawet 2600 kWh na rok.

Dodatkowo oświetlenie zewnętrzne ma być mniej energochłonne. Premier podkreśla również, że zarówno administracja publiczna, jak i  samorządowa są zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Na początek tej akcji wyznaczono 1 października.

Niezależność od Rosji

Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich ma ruszyć 1 października. Morawiecki podkreślił, że wypełnienie gazociągu Baltic Pipe daje Polsce pełną niezależność od gazu z Rosji.

Zdjęcie Nowy sposób kalkulowania wysokości opłat! #2

Dodał, że Polska zakończyła też budowę interkonektorów gazowych, które łączą nasz system z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami. Premier, że w związku z tymi pozytywnymi informacjami Polska jest bezpieczna pod względem dostaw gazu.