Oszuści węglowi! Uważaj na tych fałszywych sprzedawców w Internecie!

Justyna
Newsy
31.07.2022 10:52
Oszuści węglowi! Uważaj na tych fałszywych sprzedawców w Internecie!

W Internecie aż roi się od fałszywych handlarzy, którzy oferują węgiel w atrakcyjnych cenach. Użytkownicy ostrzegają, aby unikać przedpłat i nie dać się nabrać na opłacanie kurierów.

Chaos wokół węgla

Z najnowszych wyliczeń wynika, że cena węgla opałowego waha się między 2,5 a 3,5 tys. zł. Jak podaje PGG obecnie wszystkie rodzaje węgla są jednak wyprzedane. Problemy z dostępnością są tak duże, że węgiel jest wystawiany na sprzedaż tylko we wtorki i czwartki.

Także infolinia sklepu Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ma pełne ręce roboty. Z komunikatu PGG wynika, że:

"notuje ponad 100 tys. prób połączenia z serwisem sklepu w ciągu jednej sekundy".

Nic nie wskazuje na to, aby zainteresowanie opałem spadło w najbliższych tygodniach. To właśnie w trakcie wakacji osoby ogrzewające dom węglem gromadzą zapasy na zimę. A ta w tym roku będzie wyjątkowo trudna.

W poszukiwaniu okazji

W związku z powyższymi problemami wiele osób szuka okazji. Najczęściej wybór pada na oferty na serwisach ogłoszeniowych, ale równie dużym zainteresowaniem cieszą się grupy na Facebooku firmowane hasłami „tani węgiel" lub „pomoc w zakupie węgla".

Na tych grupach pojawiają się zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Użytkownicy wymieniają się także spostrzeżeniami na temat poszczególnych handlarzy. Nie brakuje postów ostrzegających przed oszustami.

Węglowi oszuści

Jaki typ oszustwa na węgiel jest najbardziej popularny? Internauci skarżą się na nieuczciwe traktowanie jeszcze przed zrealizowaniem zamówienia. Mechanizm jest prosty — uregulowali przedpłatę, a węgla na oczy nie zobaczyli.

Jeszcze inną metodą jest telefon od osoby, która przekonuje, że wymienia piec i chce się pozbyć węgla. Na potwierdzenie tych słów wysyła nawet zdjęcia worków węgla. Jak się później okazuje, są to ujęcia ściągnięte z Internetu.

Oszustwa można uniknąć

O czym należy pamiętać, planując zakup węgla? Po pierwsze, żadna kopalnia nie domaga się zaliczek. Po drugie, zbyt niska cena oferowana przez prywatnych handlarzy powinna budzić niepokój.

W sytuacji, gdy brakuje węgla, warto rozważyć zakupy u sprawdzonych sprzedawców. Choć cena może nie być aż tak atrakcyjna, to przynajmniej mamy gwarancję, że nie zostaniemy oszukani.