Dodatek do ogrzewania elektrycznego! Ile wyniesie?

Martyna

Newsy

19.09.2022 7:53

Dodatek do ogrzewania elektrycznego! Ile wyniesie?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiła założenia Tarczy Solidarnościowej. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. Z kolei Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego. Co na chwile obecną wiemy w tym temacie?

Inwazja Rosji na Ukrainie przekłada się na znaczny wzrost cen energii elektrycznej. W związku z tym polski rząd stworzył plan działania, który ma ochronić polskie gospodarstwa domowe przed kryzysem.

 

Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu!

W czwartek (15/09.2022) odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Na spotkaniu przedstawiono kolejny pakiet rozwiązań, którego celem jest złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej. Mowa o Tarczy Solidarnościowej.

Premier Mateusz Morawiecki, że od stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe (bez wyjątku) będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie.

„Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie”– wyjaśniła Anna Moskwa.

Oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę.

WAŻNE: Limit gwarantowanej ceny energii będzie wyższy w przypadku rodzin, w których znajduje się co najmniej jedna osoba niepełnosprawna, w przypadku rodzin 3+, oraz w gospodarstwach rolniczych. Będzie on wynosił 2,6 tys. kWh rocznie.

Zdjęcie Dodatek do ogrzewania elektrycznego! Ile wyniesie? #1

 

„Bonus” za świadome decyzje!

Założeniem Tarczy Solidarnościowej jest także dodatkowa obniżka kosztów energii za świadome zmniejszanie zużycia energii przez rodziny.

Ograniczenie zużycia energii w 2023 roku o co najmniej 10% w stosunku do 2022 roku będzie gwarantowało obniżkę kosztów energii o 10%.  

 

Dodatek do ogrzewania prądem!

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatku dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania domów głównie energii elektrycznej, w tym pomp ciepła.

Świadczenie będzie przyznawane na takich samych zasadach, co dopłaty do węgla, gazu LPG, drewna opałowego, pelletu, czy oleju opałowego.

W związku z tym konieczne będzie złożenie deklaracji CEEB.

Zasada przyznawania świadczeń będzie taka sama - jeden dodatek na jeden adres zamieszkania (jedno gospodarstwo domowe).

Wysokość dodatku ma wynieść 1000 złotych. Kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona przez rząd. Jest to informacja ujawniona przez portal Infor.pl”.

Zdjęcie Dodatek do ogrzewania elektrycznego! Ile wyniesie? #2