Od 1 grudnia można składać wnioski o 1500 zł dodatku!

Agnieszka

Newsy

30.11.2022 10:42

Od 1 grudnia można składać wnioski o 1500 zł dodatku!

Już niebawem wypada termin, od którego można składać wnioski o dodatek elektryczny. Komu przysługuje takie dofinansowanie? Na czym ono polega i jak złożyć wniosek? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące dodatku elektrycznego.

Dodatek elektryczny - komu przysługuje i ile wynosi?

Dodatek elektryczny określa ustawa z 29 września 2022 r., która mówi o szczególnych rozwiązaniach związanych z kryzysem na rynku energii elektrycznej. Dodatek ten przysługuje gospodarstwom, w którym głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. 

Dodatek elektryczny należy się takiemu gospodarstwu domowemu bez względu na kryterium dochodowe. Pomoc jest jednorazowa. 

Dofinansowanie wynosi 1000 zł, jeśli w 2021 roku dane gospodarstwo domowe nie przekroczyło 5 MWh zużycia energii. Jeśli jednak pułap ten został przekroczony, dodatek wynosi 1500 zł. 

“Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.” - czytamy na stronie rządu. 

Co w przypadku więcej niż jednego adresu?

Zasadą jest, że dodatek przyznawany jest na jeden adres. Może się jednak okazać, że pod jednym adresem prowadzona jest większa ilość gospodarstw domowych. Jeśli tak wykaże wywiad środowiskowy, możliwe jest przyznanie więcej niż jednego dodatku elektrycznego.

Warto jednak wiedzieć, że pomoc finansowa nie przysługuje gospodarstwom, w którym głównym źródłem energii elektrycznej jest energia pochodząca z mikroinstalacji fotowoltaicznej i takim, które już otrzymały inne formy dofinansowania na źródło ogrzewania. 

Dodatek elektryczny - wnioski od 1 grudnia

Wnioski o dodatek elektryczny można składać już od 1 grudnia 2022 roku. Wnioski należy składać w gminie osobiście lub drogą elektroniczną za pomocą Profilu Zaufanego lub ePUPAP. 

Warto wziąć pod uwagę fakt, że wnioski o dodatek elektryczny można składać tylko do 1 lutego 2023 roku. W okresie świątecznym i sylwestrowym te formalności mogą nam umknąć, dlatego najlepiej złożyć wniosek jeszcze przed świętami.