Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu!

Martyna

Newsy

16.09.2022 9:32

Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu!

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej przedstawiła założenia Tarczy Solidarnościowej. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. Na czym dokładnie będzie polegało to wsparcie?

Inwazja Rosji na Ukrainie przekłada się na znaczny wzrost cen energii elektrycznej. W związku z tym polski rząd stworzył plan działania, które mają ochronić polskich przedsiębiorców przed kryzysem.

 

Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu!

W czwartek (15/09.2022) odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Na spotkaniu przedstawiono kolejny pakiet rozwiązań, którego celem jest złagodzenie efektów rosnących cen energii elektrycznej. Mowa o Tarczy Solidarnościowej.

Premier Mateusz Morawiecki, że od stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe (bez wyjątku) będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie.

„Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie”– wyjaśniła Anna Moskwa.

Oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę.

 

Zdjęcie Tarcza Solidarnościowa: Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu! #1

Gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że limit gwarantowanej ceny energii będzie wyższy w przypadku rodzin, w których znajduje się co najmniej jedna osoba niepełnosprawna. Będzie to 2,6 tys. kWh.

 

Gospodarstwa domowe – rodziny wielodzietne 3+

W przypadku gospodarstw domowych posiadających troje lub więcej dzieci (trzy plus) limit również będzie wyższy. Wyniesie on 2,6 tys. kWh.

 

Gospodarstwa rolnicze

W przypadku gospodarstw rolniczych limit także będzie wyższy z uwagi na większe potrzeby energii elektrycznej. Będzie wynosił 2,6 tys. kWh rocznie.

„To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością” – dodała Minister klimatu i środowiska.

 

„Bonus” za świadome decyzje!

Założeniem Tarczy Solidarnościowej jest także dodatkowa obniżka kosztów energii za świadome zmniejszanie zużycia energii przez rodziny.

Ograniczenie zużycia energii w 2023 roku o co najmniej 10% w stosunku do 2022 roku będzie gwarantowało obniżkę kosztów energii o 10%.  

Zdjęcie Tarcza Solidarnościowa: Wszystkie gospodarstwa domowe z gwarantowaną ceną prądu! #2