Czym jest okno żywieniowe?

Patrycja

Dieta i żywienie

13.09.2022 21:49

Czym jest okno żywieniowe?

Okno żywieniowe to sposób na odchudzanie z głową. Odnosi się sposobu żywienia, polegającego na czasowym ograniczeniu posiłków w ciągu dnia. Dowiedz się, jak to działa i czy jest skuteczne.

Zdjęcie Czym jest okno żywieniowe? #1

Czym jest okno żywieniowe?

Okno żywieniowe lub okno metaboliczne to określenie sposobu żywienia, polegającego na czasowym ograniczeniu posiłków w ciągu dnia. Wiąże się ze sposobem żywienia, nazywanym przerywanym postem czy Intermittent fasting (IF) i opiera na naprzemiennym jedzeniu i okresie postu.

Jedną z odmian postu przerywanego (ang. IF-Intermittent Fasting) jest dieta okienkowa. Jej kluczem jest spożywanie posiłków tylko przez 8 godzin w ciągu dnia i przeznaczenie pozostałych 16 godzin na regenerację i odpoczynek.

Jakie są zasady diety okienkowej?

Według autorów diety okienkowej: Davida Zinczenko i Petera Moore`a, możemy jeść wszystko pod warunkiem, że będziemy przestrzegać dozwolonego czasu, w którym możemy spożywać posiłki. Pozostały czas przeznaczony jest na spalanie kalorii, trawienie pokarmu, pozbycie się toksyn i regeneracje organizmu.

Według zwolenników tej diety, okresowe głodówki, przerywane czasem przeznaczonym na jedzenie, są skutecznym sposobem na redukcję wagi i utratę zbędnych kilogramów.

Zdjęcie Czym jest okno żywieniowe? #2

Proste reguły diety okienkowej:

  • W czasie diety okienkowej jesz to, na co masz ochotę, ale starasz się nie przejadać. Choć dieta nie ma wytycznych dotyczących kaloryczności i rodzaju spożywanej żywności, powinna to być dieta zbilansowana i opierająca się na zasadach racjonalnego żywienia.
  • Ważne by pić dużo wody, do codziennego menu włączyć świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, nabiał, chude mięso i ryby.
  • Najważniejsza zasada diety to jedzenie tylko w czasie 8 godzin na dobę, pozostałe 16 godzin stanowi post.
  • Wskazówka: zacznij dzień od zjedzenia późnego śniadania, tuż po przebudzeniu staraj się nie sięgać po jedzenie, za to wypij kawę, herbatę lub wodę- w ten sposób wydłużysz 8-godzinne okienko jedzeniowe.

Efekty diety okienkowej

Udowodniono, że dieta wpływa korzystnie na zmniejszenie masy ciała. Według niektórych badań naukowych wpływa na zmianę tkanki tłuszczowej białej (zwanej także żółtą lub WAT) na beżową, co przyspiesza proces odchudzania. Dodatkowo może wpływać na obniżenie stężenia glukozy i insuliny we krwi. Ponadto obniża ciśnienia krwi, wpływając na zmniejszenie ryzyka chorób serca, miażdżycy i udaru mózgu. Co więcej post przerywany może wpływać prewencyjnie na zachorowalność na choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tej diety?

Metody okna żywieniowego nie powinny stosować:

  • osoby z zaburzeniami równowagi hormonalnej,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
  • diabetycy.