Słoneczna Italia w Twojej kuchni – sprawdź najlepsze włoskie przepisy na obiad!

Ewelina

Dieta i żywienie

08.09.2022 10:24

Słoneczna Italia w Twojej kuchni – sprawdź najlepsze włoskie przepisy na obiad!

Kuchnia włoska od zawsze miała szerokie grono wielbicieli. Trudno jest przecież znaleźć kogoś, kto nie lubi pizzy. Warto pamiętać jednak o tym, że Italia to nie tylko pizza czy tradycyjne spaghetti. Ten piękny i  gorący kraj na południu Europy ma dużo więcej do zaoferowania!

Znudziło Ci się tradycyjne domowe jedzenie z kotletem i ziemniakami w roli głównej? Chcesz poznać całkiem  nowe, szybkie i zdrowe  przepisy na obiad, które zachwycą podniebienia wszystkich? Postaw na kuchnię włoską – pełną świeżych warzyw, ryb, owoców morza i wyśmienitego wina. Włoskie jedzenie zaliczane jest do najsmaczniejszych i najzdrowszych na świece. Świeżość i jakość produktów to dla Włochów niemalże świętość. Jeśli chcesz wybrać się w kulinarną podróż po słonecznym południu, sprawdź najlepsze włoskie przepisy.

Chcesz poznać prawdziwe włoskie smaki? Wybierz urlop we Włoszech!

Mieszkańcy słonecznej Italii przywiązują ogromną wagę do jakości jedzenia. Normą jest wykorzystywanie w swoich przepisach świeżych, lokalnych produktów. Każdy Włoch, który może sobie na to pozwolić, hoduje w swoim ogrodzie własne warzywa i zioła, bez których trudno jest wyobrazić sobie jakąkolwiek włoską potrawę. Turyści z całego świata kochają jeść we Włoszech. I nie chodzi tu tylko o sam smak potraw, ale o zaangażowanie i pasję, jaką tamtejsi kucharze wkładają w ich przygotowywanie. Urlop na południu jest doskonałym sposobem na to, aby doświadczyć tego na własnej skórze. 

Sprawdzone informacje dla podróżujących dzięki aplikacji Polak za granicą

Włochy to kolebka pysznych dań mącznych – jednym z nich jest focaccia!

Mąka jest absolutną podstawą kuchni włoskiej. To na jej bazie powstają różnego rodzaju makarony, pizza czy ciesząca się coraz większym uznaniem focaccia. Zacznijmy zatem od potraw, w których główną rolę odgrywa makaron – kulinarny symbol Włoch.

Każdy z nas doskonale zna smak spaghetti bolognese, napoli czy carbonara. Są to bowiem dania, które stały się popularne niemalże w każdym zakątku świata. Warto jednak pamiętać, że włoskie dania z makaronów nie ograniczają się do tych trzech smaków. Różnorodność kształtów i propozycji podania włoskiego makaronu jest zaprawdę zaskakująca. Wielu miłośników dobrego jedzenia twierdzi, że najlepiej smakują te z dodatkiem świeżych owoców morza i aromatycznych ziół. Podając makaron po włosku nie możemy zapominać o serach, które stanowią zwieńczenie kulinarnego dzieła. 

Dla wielu osób z całego świata, pizza jest daniem, na cześć którego można pisać pieśni pochwalne. Nie ma w tym ani krzty przesady. Każdy z nas wie, że można ze świecą szukać kogoś, kto pizzy nie lubi, a i tak nie wiadomo, czy ktoś taki się znajdzie. Liczba kombinacji produktów, które mogą się na niej znaleźć, jest nieograniczona. Mimo to, Włosi będą zawsze twierdzić, że najlepszą pizzą jest ta, w której skład wchodzi ciasto, sos pomidorowy, mozzarella i kilka listów bazylii. Tym sposobem Włosi pokazują całemu kulinarnemu światu, że to jakość, a nie ilość produktów jest najistotniejszą kwestią. 

Focaccia to przysmak, który zachwyca w całej swojej prostocie. Jest to nic innego, jak ciasto do pizzy, które przyjmuje formę chleba. Sposób wykonania tego pysznego włoskiego pieczywa do złudzenia przypomina sposób wyrabiania spodu na pizzę. Różnicę stanowi jednak grubość ciasta – focaccia pieczona jest w wysokim naczyniu, bez dodatku pomidorowego sosu. O jej smaku świadczą dodatki, takie jak lokalne zioła czy oliwa z oliwek. W niektórych regionach Włoch, focaccia jest pieczona z dodatkiem pomidorów koktajlowych, zielonych lub czarnych oliwek i lokalnych serów. 

Zdrowie, sprawność i ognisty temperament – czy to zasługa włoskiej kuchni? 

Mieszkańcy południa Europy uchodzą za niezwykle towarzyskich, otwartych i temperamentnych ludzi. Nigdy nie stronią od wesołych biesiad, którym często towarzyszą tańce i zabawa. Włosi uwielbiają towarzystwo innych osób, a przybywających do ich kraju gości traktują z wielką otwartością. Dla włoskich rodzin sprawą honoru jest to, aby ich goście czuli się jak u siebie w domu. Ich niezwykła otwartość sprawia, że każdy, kto miał okazję odwiedzić ten piękny i słoneczny kraj, zawsze będzie chciał do niego wracać. 

Jak powszechnie wiadomo, optymistyczne podejście do życia redukuje cały stres, który ma destrukcyjny wpływ na zdrowie. Wśród niektórych panuje przekonanie, że to właśnie tradycje kulinarne i związany z nimi optymizm wpływają na beztroskie i wesołe usposobienie Włochów. Warto wspomnieć, że kuchnia włoska jest ceniona nie tylko za wyśmienity smak, ale także za szereg właściwości prozdrowotnych. Dowodem na to może być fakt, że ogromna część Włochów i Włoszek dożywa sędziwego wieku w doskonałej sprawności ciała i umysłu. Dietetycy i lekarze niejednokrotnie zwracają uwagę na korelację pomiędzy zbilansowaną dietą i małą ilością stresu a długim i zdrowym życiem. Czy to oznacza, że kuchnia włoska jest kluczem do szczęścia i długowieczności? O tym najlepiej przekonać się samemu.