Dwie dodatkowe przerwy w pracy! Komu będą przysługiwać?

Agnieszka
Newsy
07.09.2022 12:14
Dwie dodatkowe przerwy w pracy! Komu będą przysługiwać?

Unijna dyrektywa work-life balance już niebawem wejdzie w życie a wraz z nią kilka istotnych zmian w prawie pracy. Jedną z takich zmian jest wprowadzenie dwóch dodatkowych przerw dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Kiedy będzie można z nich skorzystać?

Przerwa w pracy - obecne przepisy

Obecnie pracownik ma prawo do jednej piętnastominutowej przerwy w trakcie pracy pod warunkiem, że pracuje powyżej 6 godzin. Niestety nie ma znaczenia, czy pracuje on 8, 12 czy 16 godzin - zgodnie z teraźniejszymi przepisami należy mu się tylko jedna piętnastominutowa przerwa wliczana w czas pracy. 

Jeśli pracownik pracuje poniżej 6 godzin - nie ma prawa do przerwy wliczanej w czas pracy. Pracodawca może jednak, zarówno w przypadku pracy powyżej, jak i poniżej 6 godzin, wprowadzić jedną, maksymalnie 60-minutową przerwę w pracy. Nie wlicza się ona jednak do czasu pracy, więc trzeba ją odrobić. 

Przerwę taką pracodawca może wprowadzić w regulaminie pracy, umowie o pracę lub układzie zbiorowym.

Jak zmienią się powyższe przepisy dotyczące przerwy w pracy?

Wraz z wejściem w życie unijnej dyrektywy work-life balance, zmienią się przepisy dotyczące przerw w pracy.

O ile bez zmian pozostanie przepis dotyczący osób pracujących poniżej 6 godzin (przerwa się nie należy) oraz przepis mówiący o udzielanej przez pracodawcę przerwy niezaliczającej się w czas pracy, o tyle dojdą dwie dodatkowe przerwy w zależności od godzinowego wymiaru pracy. 

  • Pracownikowi, który pracuje powyżej 6 godzin będzie przysługiwać co najmniej 15-minutowa przerwa.
  • Pracownikowi, który pracuje powyżej 9 godzin będzie przysługiwać druga co najmniej 15-minutowa przerwa.
  • Pracownikowi, który pracuje powyżej 16 godzin będzie przysługiwać trzecia co najmniej 15-minutowa przerwa. 

Wszystkie te przerwy będą wliczane w czas pracy. 

Termin wprowadzenia tych przepisów upłynął 1 i 2 sierpnia 2022 roku. Na początku lipca media obiegła wiadomość, że polski ustawodawca nie planuje tego terminu dochować i nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca te przepisy unijne wejdzie w życie najpewniej 1 stycznia 2023 r. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną