W związku z unijną dyrektywą work-life-balance Polska musi dostosować przepisy i wprowadzić nowelizację Kodeksu Pracy w myśl tych zasad. Chodzi o wprowadzenie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów.
Pomimo tego, że unijne dyrektywy weszły w życie z początkiem sierpnia 2022, ustawa nowelizująca nie została przyjęta przez Sejm w Polsce. Można przypuszczać, że przepisy unijnych dyrektyw zostaną wdrożone do polskiego Kodeksu Pracy dopiero 1 stycznia 2023.
Założenia work-life-balance
Dyrektywa stawia sobie za cel zapewnienie równości na rynku pracy między mężczyznami i kobietami. Ma również zachęcać do równego podziału obowiązków rodzicielskich.
Dyrektyw zakłada m. in.:
- wprowadzenie urlopu z tytułu siły wyższej;
- rozszerzenie urlopu opiekuńczego;
- zmiany w urlopie rodzicielskim i ojcowskim;
- podniesienie kwot zasiłku rodzicielskiego;
- wydłużenie urlopu rodzicielskiego;
- wprowadzenie przepisów umożliwiających zwolnienie pracownika tylko z uzasadnieniem.
5- godzinna przerwa dla rodziców
Unijna dyrektywa zakłada również wprowadzenie możliwości wnioskowania o 5-godzinną przerwę w dniu roboczym na obowiązki związane z opieką.
Konieczne będzie złożenie wniosku u pracodawcy minimum 3 tygodnie wcześniej przed planowanym dniem roboczym z przerwą.
Pracodawca będzie miał 7 dni na ustosunkowanie się do wniosku. Odmowa musi być odpowiednio uargumentowana.
Przywilej ten ma być skierowany do rodziców opiekujących się dzieckiem do 8 roku życia.
WAŻNE: Przerwa nie będzie traktowana jako część urlopu i będzie płatna. Pracodawca zapłaci za wolne godziny połowę zasadniczego wynagrodzenia.
Przywileje dla pracujących rodziców
- Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej rodzicom, którzy wychowują dziecko do 8. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży. Pracodawca będzie mógł taki wniosek odrzucić jednak z pisemnym uzasadnieniem odmowy.
- Zgodnie z nowymi przepisami pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie ósmego roku życia (bez wyrażenia swojej dobrowolnej zgody) nie będzie zobowiązany do pracy w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy czy delegowania poza stałe miejsce pracy.