Rządowe wsparcie dla ogrzewających dom gazem. Kto skorzysta z dopłat?

Justyna

Newsy

06.08.2022 11:34

Rządowe wsparcie dla ogrzewających dom gazem. Kto skorzysta z dopłat?

Rząd zapowiedział, że pojawi się dopłata 500 zł do LPG. To pakiet pomocowy. Kto z niego skorzysta? Jak złożyć wniosek?

Oburzenie obywateli

Cały kraj żyje dofinansowaniem do węgla, które, jak się okazało, można wykorzystać dowolnie. Mowa o 3000 zł. Co ciekawe, wiele osób, by go uzyskać zaczęło szybko zmieniać deklaracje CEEB.

W odpowiedzi na oburzenie obywateli, którzy nie mogli zostać objęci wspomnianym dofinansowaniem, rząd postanowił rozszerzyć wspomniany pakiet pomocy. Krótko mówiąc, na dopłaty mogą liczyć zarówno ci, którzy ogrzewają dom węglem, jak i olejem opałowym, drewnem, pelletem i LPG. Kwoty są różne i wszystko zależy od tego, czego używamy do ogrzewania domu.

Dopłata do LPG

Gaz w ostatnim czasie jest bardzo drogi i wcale nie widać zmian na korzyść kupujących. Dopłata nie dotyczy jednak osób, które posiadają samochody z LPG, a właścicieli gospodarstw domowych, którzy wykorzystują ten rodzaj paliwa do ogrzewania swoich domów.

Dopłaty mają funkcjonować analogicznie jak w przypadku dodatku węglowego: odbiorcy indywidualni dostaną wsparcie w gotówce. Dodatek, bez progów dochodowych przyznawany będzie jednorazowo w wysokości 500 zł, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG.

Warunki konieczne do spełnienia

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku jest potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek w projektowanej ustawie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub którym przyznano dodatek węglowy. Minister Moskwa podkreśliła, że można zgłosić tylko jedno źródło ciepła, a w oświadczeniu należy zadeklarować źródło podstawowe. Wyjaśniła:

„Jeśli ktoś wybrał węgiel, to nie może wybrać np. pelletu jako źródła podstawowego”.

Dodatek będzie wypłacany przez gminy. Środki będą pochodzić z budżetu państwa, a gminy otrzymają środki na wypłaty. Termin na składanie do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wniosków o wypłatę upływa 30 listopada 2022 roku.

Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie rządu:

https://www.gov.pl/web/klimat/minister-anna-moskwa-bedzie-rzadowe-wsparcie-dla-odbiorcow-wszystkich-zrodel-ciepla