CEEB zbierze kolejne informacje o domach jednorodzinnych!

Justyna

Prawo

02.08.2022 21:28

CEEB zbierze kolejne informacje o domach jednorodzinnych!

Do 30 czerwca Polacy musieli złożyć deklaracje do CEEB o źródle ciepła. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec i zbierane będą kolejne informacje o domach jednorodzinnych.

Deklaracje o źródle ciepła

Na wypełnienie deklaracji o źródle ciepła i jej złożenie do CEEB właściciele i zarządcy budynków mieli czas do 30 czerwca br.  Gminy jednak nadal wpisują do ewidencji wnioski złożone papierowo, a osoby, które nie dopełniły obowiązku starają się jak najszybciej nadrobić zaległości. Głównie ze względu na 3 tys. zł jednorazowego dodatku do węgla.

Jak informuje portal prawo.pl, CEEB chce jednak wejść w posiadanie znacznie większej ilości danych. Będą zbierane kolejne informacje o domach jednorodzinnych – tym razem o grubości ścian domów, dachu czy rocznym zużyciu paliwa. Chodzi o kolejny etap budowy Systemu ZONE, czyli modułu inwentaryzacji budynków. Ma on pomóc nie tylko obywatelom, ale również gminom w efektywniejszym zarządzaniu kwestią ubóstwa energetycznego.

Inwentaryzację przeprowadzą fachowcy

Co jednak istotne, jak przekazuje rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Joanna Niedźwiecka, nie będzie kolejnego samospisu. Inwentaryzacją budynku zajmą się fachowcy do tego uprawnieni, czyli np. odpowiedni pracownicy gmin, kominiarze, inspektorzy ochrony środowiska oraz osoby z uprawnieniami budowlanymi. Po zebraniu odpowiednich informacji, specjalista wprowadzi dane do CEEB za pośrednictwem formularza inwentaryzacyjnego.

Jak zapowiada minister Waldemar Buda, obywatele zyskają możliwość zamawiania inwentaryzacji budynku online – bez konieczności wizyty w urzędzie.

Przekazanie danych tym razem dobrowolne

Moduł do inwentaryzacji, wraz z docelowym Systemem ZONE, ma być udostępniony w pierwszym kwartale 2023 r. Należy jednak podkreślić, że tym razem przekazanie kolejnych danych będzie dobrowolne, a nie jak w przypadku informacji o źródle ciepła – obowiązkowe.

Przekazanie danych do ewidencji ma ułatwić w przyszłości ubieganie się o dotacje. Na podstawie inwentaryzacji i przeglądów kominiarskich możliwe będzie wygenerowanie dokumentu uproszczonego audytu energetycznego. Ten z kolei jest potrzebny, gdy właściciel domu jednorodzinnego chce wnioskować o dotacje na termomodernizację budynku.