Galerie handlowe zmienią się w mieszkania?

Katarzyna

Prawo

19.06.2022 21:51

Galerie handlowe zmienią się w mieszkania?

Rząd łagodzi przepisy i będzie można „przerobić” np.galerię handlową na lokale mieszkalne.

Własne "M"

Wiele osób marzy o swoim własnym "M", jednak dzisiaj jest to utrudnione. Otrzymanie kredytu nie należy teraz do łatwych, ponieważ banki podnoszą stopy procentowe oraz wymagają większy wkład własny. Deweloperzy planują budowę mniejszej ilości mieszkań, ponieważ nie ma na nich już takiego zbytu. Uchodźcy z Ukrainy również sprawili, że ilość ofert na rynku mieszkaniowych zmalały, a co więcej niektórzy z nich planują zostać tu na stałe, a więc zapewne zakupić również jakąś nieruchomość.

Zdjęcie Galerie handlowe zmienią się w mieszkania? #1

Złagodzenie przepisów

Te wszystkie czynniki sprawiają, że rząd postanowił lekko złagodzić przepisy związane ze sposobem użytkowania budynku. Dzięki temu biura oraz galerie handlowe będą mogły zamienić się na mieszkania. Według nowych przepisów przebudowa nie będzie wymagała pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Elementy konstrukcyjne, które jednak są ważne w zakresie konstrukcji budynku i będą miały ulec zmianie, nadal będą musiały mieć pozwolenie na budowę oraz sporządzony projekt budowlany.

Zmiana tymczasowa

Zmiana w przepisach ma być jednak tylko tymczasowa i trwać przez 2 lata licząc od dnia wejścia ustawy w życie. Co więcej, zmiany te mają zmienić również przepisy zawarte w tzw. specustawie. Dzięki temu pod budownictwo mieszkalne będzie można zagospodarować tereny, na których obecne zlokalizowane są budynki biurowe czy obiekty handlowe, ale do 2000 m2. W tym zakresie konieczne będzie zawiadomienie wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta o zmianie owego terenu.

Zdanie ekspertów 

Wielu ekspertów wypowiada się, że zamysł ten jest dobry, ponieważ będzie można zagospodarować tereny, które teraz nie są użytkowane ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie. Nie wiadomo jednak, czy takie przedsięwzięcie nie będzie zbyt kosztowne, co sprawi, że nie będzie chętnych, aby się tego podjąć. Zmiana przepisów może również spowodować, że będzie dochodzić do nadużyć w tym temacie, poprzez dostosowywanie przestrzeni dla potencjalnych mieszkańców, a nie trzymania się pierwotnego planu przeznaczenia.