Mieszkania w budynkach biurowych? Rząd proponuje nowy program mieszkaniowy?!

Katarzyna
Prawo
19.06.2022 21:51
Mieszkania w budynkach biurowych? Rząd proponuje nowy program mieszkaniowy?!

 Uporczywy brak mieszkań, ceny z najwyższej półki za zwykłą kawalerkę, mała możliwość dostania kredytu, natłok ludzi w dużych miastach - to wszystko sprawia, że znalezienie własnego kąta do mieszkania z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Jakie rozwiązanie ma na to nasz rząd? Niestety nie takie, które przewiduje budowę osiedli z tanimi mieszkaniami.

Rząd wpadł na inny pomysł. Planuje zmienić przepisy budowlane tak, aby móc przekształcić nieużywane powierzchnie biurowe lub sklepowe w mieszkania. W tym celu postanowiono umożliwić chętnym na takie przedsięwzięcie przekształcanie galerii handlowych i biur w mieszkania bez pozwolenia. Brak pozwolenie będzie obowiązywał jednak tylko przez dwa lata.

Wielu ekspertów łapie się za głowę i nieco drwi z tego pomysłu podkreślając, że głośne plany rządu, które zakładały budowę tanich mieszkań, czyli "Mieszkanie Plus", zamieniło się na "Galeria Plus" i "Biuro Plus". Jak będzie to wyglądać w praktyce?

Zdjęcie Mieszkania w budynkach biurowych? Rząd proponuje nowy program mieszkaniowy?! #1

Złagodzenie przepisów

Rząd postanowił lekko złagodzić przepisy związane ze sposobem użytkowania budynku. Dzięki temu biura oraz galerie handlowe będą mogły zamienić się na mieszkania. Według nowych przepisów przebudowa nie będzie wymagała pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Elementy konstrukcyjne, które jednak są ważne w zakresie konstrukcji budynku i będą miały ulec zmianie, nadal będą musiały mieć pozwolenie na budowę oraz sporządzony projekt budowlany.

Zmiana tymczasowa

Zmiana w przepisach ma być jednak tylko tymczasowa i trwać przez 2 lata licząc od dnia wejścia ustawy w życie. Co więcej, zmiany te mają zmienić również przepisy zawarte w tzw. specustawie. Dzięki temu pod budownictwo mieszkalne będzie można zagospodarować tereny, na których obecne zlokalizowane są budynki biurowe czy obiekty handlowe, ale do 2000 m2. W tym zakresie konieczne będzie zawiadomienie wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta o zmianie owego terenu.

Zdanie ekspertów 

Wielu ekspertów wypowiada się, że zamysł ten jest dobry, ponieważ będzie można zagospodarować tereny, które teraz nie są użytkowane ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie. Nie wiadomo jednak, czy takie przedsięwzięcie nie będzie zbyt kosztowne, co sprawi, że nie będzie chętnych, aby się tego podjąć. Zmiana przepisów może również spowodować, że będzie dochodzić do nadużyć w tym temacie, poprzez dostosowywanie przestrzeni dla potencjalnych mieszkańców, a nie trzymania się pierwotnego planu przeznaczenia.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną