Kwitnie czarny rynek recept!

Agnieszka

Newsy

03.08.2022 12:14

Kwitnie czarny rynek recept!

Chęć poprawy wyglądu swojej sylwetki zazwyczaj dopada nas wraz z nadejściem pierwszych cieplejszych dni, kiedy to do wakacji zostało już niewiele czasu. Niestety, dojście do idealnej sylwetki zajmuje przynajmniej kilka miesięcy i kosztuje dużo pracy. Dlatego też niektóre osoby decydują się na drogę na skróty. Na przykład sięgają po suplementy lub leki, które nie tylko nie sprawiają, że schudniemy trwale, ale też bardzo szkodzą zdrowiu.

Dietetycy i psychiatrzy obserwują coraz większą popularność specyfików “na odchudzanie”. Szczególnie przed wakacjami. Co więcej, obecnie w częściej też zamawiane są one przez niesprawdzone strony internetowe, a tam nigdy nie wiemy, na co trafimy.

- Wszędzie po otworzeniu strony są one dostępne. To, że nie są na receptę, usypia czujność, bo znaczy, że przecież one nie mogą być tak bardzo szkodliwe, a to absolutnie błąd - podkreśla toksykolog Eryk Matuszkiewicz w materiale magazynu “Polska i Świat”. 

Co więcej, osoby, którym bardzo zależy na czasie zażywają większe niż zalecane ilości preparatów.

- Ktoś chce szybko schudnąć, więc też przyjmuje większe ilości preparatu niż sugeruje producent - zwraca uwagę Aneta Łańcuchowska. - Pierwszym z niebezpiecznych objawów mogą być palpitacje serca, kołatanie serca, uczucie niepokoju - dodaje Maja Herman. 

Czarny rynek recept

Ekspertka zwraca jednak uwagę na fakt, że naprawdę poważnym problemem okazuje się czarny rynek recept. Istnieje bowiem wiele leków na receptę, których skutkami ubocznymi jest utrata masy ciała.

Mowa na przykład o lekach na cukrzycę. 

- Są leki na cukrzycę, które też są zarejestrowane jako leki leczące otyłość - mówi Maja Herman.

Są dostępne tylko na receptę, ale osoba zdeterminowana, by szybko schudnąć, i z tym sobie poradzi.

 - Kwitnie czarny rynek recept. W tej chwili mamy na rynku polskim taką sytuację, że tych leków nie ma w żadnej aptece - podkreśla. 

Niestety, zażywanie leków na receptę bez wyraźnego wskazania lekarza może skończyć się wizytą na toksykologii. Ekspertka zwraca uwagę na fakt, że nieprawidłowe stosowanie leków może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami wątroby.