Popularny lek na receptę niedostępny!

Justyna
Newsy
04.06.2022 21:07
Popularny lek na receptę niedostępny!

Zła wiadomość dla chorych zmagających się z przewlekłymi stanami zapalnymi. Już w połowie maja pacjenci zgłaszali, że mają problemy ze znalezieniem w aptekach ważnego leku na te schorzenia.

Ważny lek zniknął z aptek

W połowie maja pacjenci zmagający się z przewlekłymi stanami zapalnymi zgłaszali, że mają problemy ze znalezieniem leku Fenle w aptekach. To preparat z importu interwencyjnego, który stanowi również zamiennik dla innego ważnego leku – Plaquenilu.

Zdjęcie Popularny lek na receptę niedostępny! #1

W tym samym czasie także Polfa Tarchomin informowała, iż leku Fenle brakuje w hurtowniach. Jednocześnie trwały rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat pozwolenia na import kolejnych partii produktu.

Jak informuje portal gdziepolek.pl - kolejne dostawy leku nie są obecnie przewidywane na polski rynek.

Fenle – co to za lek?

Fenle jest lekiem z importu interwencyjnego. To preparat w postaci tabletek stosowany w leczeniu chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i toczeń rumieniowaty. Fenle stosowany jest również w zapobieganiu i leczeniu malarii. Substancją czynną leku jest hydroksychlorochina.

Hydroksychlorochina to pochodna chlorochiny, która zabija pasożyty. W szczególności te wywołujące malarię. Fenle, który w składzie ma właśnie tę substancję, wykazuje działania przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Niezbędny zamiennik innego leku

Fenle jest jedynym zamiennikiem innego leku – Plaquenilu. Zamiennik różni się od oryginału liczbą tabletek i dawką, dlatego dawkowanie preparatu wymaga korekty.

Obecną sytuację pogarsza to, że w przeszłości często brakowało dostaw Plaquenilu. Lek ten nie jest zarejestrowany w Polsce i nie można go kupić od ręki, ale Minister Zdrowia zezwala na jego przywóz z zagranicy. Pomimo tych problemów często jest zalecany w przewlekłych chorobach.

Trudności z nabyciem leku Plaquenil doskonale znają chorzy na:

  • przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni, ścięgien lub więzadeł.
  • reumatoidalne zapalenie stawów.
  • toczeń rumieniowaty krążkowy i układowy.
Zdjęcie Popularny lek na receptę niedostępny! #2

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną