Rząd wprowadzi dopłaty do wszystkich paliw?

Martyna

Podatki

01.08.2022 9:23

Rząd wprowadzi dopłaty do wszystkich paliw?

W związku z rosnącymi cenami rząd chce wprowadzić nowe inicjatywy, które mają przynieś ulgę Polakom. Tum razem pomoc kierowana będzie prawdopodobnie do osób, które ogrzewają swoje domy innymi surowcami niż węgiel.

 

Wkrótce Polacy będą mogli skorzystać z jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. złotych (Węgiel Plus). Ustawa kierowana jest do właścicieli gospodarstw domowych, którzy ogrzewają domy piecami na paliwa stałe. Projekt powstał z myślą o m. in energetycznie najuboższych gospodarstwach. Dodatek ma pokryć części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału. 

Ustawa została uchwalona przez Sejm RP i trafiła do Senatu. Wyższa izba parlamentu ma zająć się projektem już 3 sierpnia.

 

Dopłaty do wszystkich paliw?

Jednorazowy dodatek węglowy wywołał spore oburzenie wśród osób, które ogrzewają swoje domy przy pomocy ekologicznego pelletu, oleju opałowego, czy gazu. Grupa tych obywateli czuje się poszkodowana, gdyż oni również muszą mierzyć się z rosnącymi cenami tego surowca.

W związku z tym opozycja podjęła temat wprowadzenia dodatku dla gospodarstw domowych, które nie ogrzewają domu węglem tylko innymi surowcami.

Okazuje się, że sprawa nabiera tempa, gdyż powstał już międzyresortowy zespół.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że dodatek prawdopodobnie będzie kierowany do Polaków, którzy ogrzewają domy pelletem, olejem opałowym i gazem LPG.

Na tą chwilę nie wiadomo, czy dodatek dla gospodarstw domowych będzie przyznawany też gospodarstwom ogrzewającym domy biomasą, czy prądem.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że „rząd podjął więc polityczną decyzję, by jeszcze przed sezonem grzewczym przygotować przepisy wprowadzające kolejne dopłaty".

Mówi się, że dopłaty będą proporcjonalne do skali podwyżek cen poszczególnych rodzajów paliw.

 

Ustawa pomocowa dla ciepłowni?

Według źródeł „Dziennika Gazety Prawnej” Ministerstwo Aktywów Państwowych rozważa przygotowanie ustawy pomocowej dla ciepłowni.

Rozmówca portalu podaje, że "chodzi o jakąś formę rekompensaty lub dodatku na zakup paliw. Projekt może być gotowy jeszcze w sierpniu".

 

Tarcza Antyinflacyjna obejmie pellet, olej opałowy i węgiel?

Rozmówcy zdradzają, że trzecią ścieżką wsparcia ma być objęcie pelletu, węgla i oleju opałowego Tarczą Antyinflacyjną.

Obecnie nie wiadomo, ile miałaby być obniżona stawka VAT i na jakie kategorie.

Zmiany mają wejść w życie najpóźniej 1 listopada- gdy kończy się czas obowiązywania obecnej tarczy.

Zdjęcie Rząd wprowadzi dopłaty do wszystkich paliw? #1