Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Agnieszka

Prawo

29.07.2022 14:25

Jak wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową?

Wakacje kredytowe to coś, co w teorii ma pomóc Polakom w trudnej sytuacji materialnej. Chodzi bowiem o odroczenie spłaty kredytu. O przyznanie tak zwanych wakacji kredytowych można składać wniosek już od dziś - 29 lipca 2022 roku. Czy jednak skorzystanie z nich może mieć dla kredytobiorców jakieś negatywne skutki? Jak wzięcie wakacji kredytowych wpłynie chociażby na zdolność kredytową?

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Wakacje kredytowe cieszą się popularnością. Nic w tym dziwnego, niektóre osoby płacą obecnie dwa razy wyższe raty kredytów, niż kilka miesięcy wcześniej. Możliwość odroczenia spłaty raty jest więc atrakcyjna.

Z wakacji kredytowych chętnie skorzystają także osoby, które w rzeczywistości stać na opłacenie raty, jednak wolą zamiast raty głównej, która zostanie odroczona, nadpłacić kredyt.

Jak twierdzi prezes BIK skorzystanie z wakacji kredytowych nie powinno wpłynąć na naszą wiarygodność jeśli chodzi o zdolność kredytową czy koszt samego kredytu. 

Zwraca jednak uwagę na fakt, że każdy bank ocenia swoich klientów indywidualnie i ma do tego pełne prawo. Nie jest wstanie przewidzieć, jak zareaguje bank przy udzielaniu nam kolejnego kredytu, jeśli wcześniej korzystaliśmy z wakacji kredytowych.

Złóż wniosek przed dniem zapłaty raty 

Prezes BIK przypomina też, że musimy najpierw złożyć wniosek i otrzymać decyzję o przyznaniu wakacji kredytowych, a dopiero potem nie płacić raty.

Konieczne jest złożenie wniosku przed dniem zapłaty raty, aby uzyskać zwolnienie z jej zapłacenia na dany miesiąc. Jeśli np. ktoś złoży wniosek w sierpniu po dniu, na który przypada termin zapłaty raty za dany miesiąc, wakacje kredytowe za sierpień nie będą mu przysługiwać. Jeśli mimo to nie zapłaci raty - bank z pewnością wyciągnie konsekwencje.