Na co Polacy wydadzą pieniądze z wakacji kredytowych?

Justyna

Prawo

31.07.2022 21:41

Na co Polacy wydadzą pieniądze z wakacji kredytowych?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że po wakacje kredytowe może sięgnąć nawet dwie trzecie posiadaczy kredytów mieszkaniowych. Na co kredytobiorcy planują wydać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze?

Wakacje kredytowe weszły w życie

W piątek 29 lipca weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku.

Z ustawowych wakacji kredytowych mogą skorzystać wszyscy uprawnieni, spłacający kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe. Z analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że może z nich skorzystać maksymalnie 3,41 mln osób, czyli 83,8 proc. kredytobiorców, posiadających złotowe kredyty mieszkaniowe.

Recepta na problemy ze spłatą

Z badania zrealizowanego w lipcu przez Quality Watch na zlecenie Biura Informacji Kredytowej wynika, że dwie trzecie posiadaczy kredytów mieszkaniowych rozważa skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych. W badaniu wzięło udział 1059 osób, w wieku powyżej 18 lat.

Jak czytamy, co trzeci (35 proc.) posiadacz kredytu mieszkaniowego deklaruje, że chce skorzystać z tego rozwiązania tylko w sytuacji problemów ze spłatą. Podobna grupa, bo 32 proc. chce skorzystać z wakacji kredytowych niezależnie od tego, czy wystąpią problemy ze spłatą.

Nadpłata kredytu hipotecznego

BIK zapytał, na co Polacy przeznaczą środki "zaoszczędzone" w ramach wakacji kredytowych. Ponad połowa badanych (56 proc.) stwierdziła, że planuje je spożytkować na nadpłatę rat w kolejnych miesiącach.

Ogółem Polacy nie chcą spłacać bankom odsetek, ale kapitał. Takie stanowisko ma 38 proc. osób, które swoisty "prezent z wakacji" przeznaczyłoby na nadpłacenie rat swoich kredytów w kolejnych miesiącach.

Zdjęcie Na co Polacy wydadzą pieniądze z wakacji kredytowych? #1

Opłata bieżących potrzeb

Ponadto 26 proc. badanych planuje przeznaczyć je na bieżące opłaty rachunków z tytułu prądu, gazu itd., co ma im pozwolić ograniczyć częściowo wzrost tych kosztów w wyniku wysokiej inflacji.

Inni potencjalni beneficjenci wakacji kredytowych (25 proc.) chcą je przeznaczyć na sfinansowanie bieżących wydatków na życie, takich jak zakupy żywności lub odzieży.

Planujecie skorzystać z wakacji kredytowych?