Zwolnienia z WF tylko od specjalistów!

Justyna
Newsy
18.07.2022 21:10
Zwolnienia z WF tylko od specjalistów!

Minister sportu przedstawił pomysł rozwiązania problemu jakim jest unikanie lekcji wychowania fizycznego przez uczniów. Wygląda jednak na to, że nie uwzględnił w swoim planie polskich realiów.

Zwolnienie z WF już nie tak łatwe

Szef resortu sportu swoim nowym pomysłem podzielił się dziś na antenie radia RMF FM. Kamil Bortniczuk zapowiedział istotną zmianę w udzielaniu dłuższych, co najmniej semestralnych, zwolnień od lekcji wychowania fizycznego. Dziś może je wystawiać każdy lekarz, również ten rodzinny.

Zdaniem Bortniczuka w związku z tym nawet 30% uczniów nie uczęszcza na lekcje WF-u. Dlatego już wkrótce jedynym ważnym zwolnieniem będzie to wystawione przez lekarza specjalistę, który potwierdzi u danego dziecka/nastolatka przypadłość wykluczającą jego udział w zajęciach wychowania fizycznego.

Długie kolejki do specjalistów

Bardzo trafnie wypowiedź Kamila Bortniczuka skomentował dziennikarz Onetu Janusz Schwertner, który specjalizuje się w tematach związanych z psychiatrią dziecięcą:

„Służę informacjami o możliwym czasie oczekiwania na psychiatrę dziecięcego na NFZ w naszym kraju. Zwolnienia do liceum trzeba będzie załatwiać sobie w podstawówce”.

To właśnie słaby punkt zaproponowanego rozwiązania. O ile sam pomysł Bortniczuka nie jest co do zasady zły, to ważne jest jak mógłby działać w rzeczywistości. Tutaj pojawia się problem szczególnie jeśli mówimy o rodzinach, których nie stać na wizytę w prywatnym gabinecie. Kolejki do lekarzy specjalistów to w Polsce problem od lat. Kryzys w służbie zdrowia związany z pandemią Covid-19 jeszcze pogorszył sytuację.

Wydaje się oczywiste, że w przypadku przewlekłych albo ciężkich chorób z takim zwolnieniem nie będzie problemów. Nie wiadomo jednak co z dziećmi, u których dopiero zachodzi podejrzenie schorzenia, a na diagnozę muszą poczekać.

Narodowa Baza Talentów

Minister sportu chce też od 1 września 2022 roku, na razie pilotażowo w dwóch województwach (lubelskim i opolskim) wprowadzić Narodową Bazę Talentów. Będzie to program, w ramach którego każdy nauczyciel WF-u zostanie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze. Ma to być sposób prowadzenia walki z otyłością m.in. poprzez pomiar masy ciała oraz notowanie wskaźnika BMI uczniów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną